WORDPRESS SİTE

WordPress Nedir? Neden Tercih Edilmelidir?

İnternette web site kurmak isteyen her üç kişiden ikisi WordPress site tabanını tercih etmektedir. Site kullanımı ve pratikliği ile diğer site tabanlarından çok daha ön plana çıkan WordPress günümüzde oldukça fazla önerilmektedir.

Öncelikle WordPress bir site tabanıdır. Önceden alınan hosting ve alan adı bu site tabanına kurulur ve artık site bu panelden yönetilir. Genel olarak web sitesi kurma aşamaları olsun kullanılabilirliği olsun oldukça başarılı bir site paneline sahiptir diyebiliriz. Özellikle ilk defa site işleri ile ilgilenecek olan kişiler için son derece kolay ve pratik olması geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmasını sağlamıştır. Şöyle ki artık web sitesi kurmak isteyen kişiler direkt bu panele yönelerek sitelerini kurmaktadılar. Hazırlanan hazır siteler de bu paneli kullanarak hizmet vermektedir.

WordPress’in Barındırdığı Özellikler ve Farkı

WordPress site kurulumu ve kullanımı için özel olarak hazırlanmıştır. Günümüzdeki birçok site kurma işlemlerinde birinci sırada kullanılmasıyla ve geçmişten bugüne artan bir kullanım oranı ile faaliyetlerine devam etmektedir. Aslında bakacak olursak son 10 yılda ciddi bir artış gösteren WordPress sağladığı yazılım ile birlikte kullanıcılarına çok fazla kolaylık sağlamaktadır.

Panel Sadeliği

Sağladığı özellikler arasında en başta site panelini söyleyebiliriz. Panel içerisinde istediğiniz her şey çok basit bir şekilde kategorize edilmiş ve listelenmiştir. Böylelikle sitenizin ayarlarında herhangi bir değişiklik yapmak istediğinizde oldukça fazla zaman harcamadan hızlı bir şekilde birkaç tık ile istediğinizi yapabiliyorsunuz. Bu uzun vadede çok fayda sağlayan bir özelliktir. Diğer site yazılımlarına bakacak olursak panel basitliği olarak en önde gelen WordPress olmaktadır. Sebebi ise hiçbir şey bilmeyen birisinin bile zorlanmayacağı sadelikte panele sahip olmasıdır.

Bununla birlikte web site içerisine herhangi bir içerik, görsel ya da video eklemek de çok kolaydır. Yeni yazı ekle kısmından oldukça hızlı bir şekilde içeriğinizi hazırlayabilir ve anında yayınlayabilirsiniz. Son güncellemeler ile birlikte çok daha gelişen ve yeni özellikler eklenen bu panel de kullanıcılar tarafından çok sevilmektedir. İçeriğinizi düzenlerken ihtiyacınız olan her türlü materyal elinizin altında olmaktadır. Böylelikle içeriğinizi oluştururken belirli bir noktada tıkanma gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

WordPress Temaları ve Tema Düzenleme

Bilindiği üzere bir web sitenin kıyafetini oluşturan etmen temadır. Web site temaları ne kadar güçlü olursa o kadar ziyaretçiyi etkilemektedir. Ancak bu noktada da temanın özgün olması ve istenildiği gibi değiştirilmesi gerekmektedir. WordPress tabanlı web siteler ise bu durumda oldukça pratik bir şekilde temaları düzenleyebilme imkânı sunmaktadır. Panel içerisinde kolay bir şekilde düzenleme ekranına gelerek istediğiniz şablonu ekleyebilir ya da çıkarabilirsiniz ve yerlerini de istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bu noktada site kurma gibi planları olan kişiler için de cazip gelecek olan özelliği ile birlikte harici bir kimseye ihtiyaç duymadan kendiniz son derece kolay bir şekilde istediğiniz değişiklikleri uygulayabilirsiniz.

WordPress kendi bünyesinde de özel temalar sunmaktadır. Kendi kütüphanesinde bulunan binlerce ücretsiz temadan istediğinizi seçip kullanma imkânınız mevcuttur. Böylelikle dışarıdan site temalarına para vererek ekstra bir masraf ortaya çıkarmamış olursunuz. Web sitesi kurmak isteyenler için ücretsiz temalar çok önemlidir ancak bilindiği gibi İnternet üzerinde çoğu ücretsiz tema demo sürüm olmaktadır ya da çok basit görünümde olmaktadır. İnternette tam olarak istediğiniz site temasına ulaşamayabilirsiniz ancak WordPress size bu noktada çok yardımcı olmaktadır. Sunduğu ücretsiz temalar oldukça kullanışlı ve modern görünümde olmaktadır. Her geçen gün genişleyen kütüphane içerisinde tema gelişimini takip eden kategoriler bulunmaktadır. Böylelikle yeni temalar da eklenmeye devam etmektedir.

WordPress Eklentileri ve Kullanım Kolaylıkları

WordPress site sahibine çok fazla eklenti seçeneği sunmaktadır. Eklentilerin çok kolay bir şekilde kurulup kullanılması ve eklenti bolluğu WordPress’in en büyük avantajlarındandır. Günümüzdeki WordPress yazılımının dünya çapında çok fazla olması ile birlikte sürekli yeni eklentiler WordPress üzerine yüklenmektedir. Eklenti kütüphanesi içerisinde istediğiniz her türlü eklentiyi bulmanız mümkündür. Özellikle SEO ve Google gibi alanlar için hazırlanmış olan binlerce eklentiden istediğinizi hızlı bir şekilde kurabilirsiniz.

Web site içerisine kurulan eklentilerin isteğe göre düzenlenmesi ve kullanılması de çok kolaydır. Yüklü olan eklentiler bölümünden ilgili eklentiyi seçerek düzenlemeler yapabilmektesiniz. Bununla birlikte aktif olan eklentileri pasif hale getirip anında silebilme özelliği de bulunmaktadır. Böylelikle sitenizi yavaşlatacak birçok eklentiden hızlı bir şekilde kurtulabilmektesiniz.

Özellikle site içerikleriniz için SEO çalışması yapmanızı sağlayacak eklentiler bulunmaktadır. Bu eklentilerden biri olan Yoast SEO, WordPress paneli içerisinde en çok kullanılan eklentilerden biri olmaktadır. Eklentiyi kurduktan sonra yeni yazı ekle kısmından eklentinin çalıştığını görebilirsiniz. WordPress ile oldukça uyumlu bir şekilde çalışan eklenti ile birlikte sitenizi kastırmadan işlemlerinizi gerçekleştirebilmektesiniz. SEO çalışması için de site gecikmeleri gibi etmenler çok önemli olduğu için WordPress en çok tercih edilen site yazılımlarından biri olmaktadır.

Güvenlik

Web sitesi kurmak isteyen kişiler için güvenlik en önemli husustur. Hele ki günümüzde yapılan çeşitli dijital saldırılara bakacak olursak sitenin güvenliğini en üst düzeyde tutmak çok önemlidir. Bu konuda WordPress oldukça iyi iş çıkarmaktadır. Sitenin panel giriş sayfasına ulaşmak her ne kadar kolay bir işlem olsa da güvenlik sistemini kırmak çok zor olmaktadır. Son güncellemeler ile birlikte panel güvenliğini çok daha arttıran WordPress kullanıcılarının mağdur olmaması için özel eklentiler de sunmaktadır. Eklenti kütüphanesinde bulunan çeşitli güvenlik eklentileri ile birlikte herhangi bir hack saldırısına karşı önlemler alınabilmektedir. Bununla birlikte olası bir saldırıya karşı özel yedekleme sistemi ile birlikte de web site tekrar kurtarılabilmektedir. Böylelikle herhangi bir site zararı olmamaktadır.

Günümüzdeki diğer site yazılımlarından çok daha güçlü bir güvenlik sistemine sahip olan WordPress admin panelinin güvenliği için sizden güçlü bir şifre istemektedir. Olası bir şifre çalınma durumuna karşı da çeşitli önlemler almaktadır. Böylelikle sitenin kolay bir şekilde çalınması ya da kullanıma açık hale gelmesi mümkün değildir. Site kurma gibi düşüncesi olan kişiler için güvenlik etkeni çok önemli olduğu için gönül rahatlığı ile WordPress’i önerebilmekteyiz. Sağladığı güvenlik koşulları ile hiçbir şekilde mağdur olma durumu söz konusu değildir.

Web Siteniz İçin Neden WordPress’i Tercih Etmelisiniz?

Web sitesi kurmak isteyen kişiler için önerebileceğimiz site panel yazılımı WordPress’tir. Bunun sebebi ise son yıllarda kendisini oldukça geliştiren ve kullanıcısına son derece rahat ve kolay bir kullanım alanı sağlayan tek site panel yazılımı budur. Site kurma gibi işlerden pek fazla anlamayan kişiler bile çok kolay bir şekilde paneli kullanabilmektedir. Site için gerekli olan her türlü işlemin iyi bir şekilde ayarlanması ve kullanıcıya sunulması oldukça başarılı olmaktadır.

WordPress kullanmanızı gerektiren bir diğer etmen ise size tamamen ücretsiz eklenti ve tema gibi ekstra site gereksinimleri sunmasıdır. Sunulan bu hizmetlerin de çok kolay bir şekilde düzenlenmesi ve kullanılması site sahipleri için çok önemlidir. Sitenin ne kadar kullanışlığı olduğu zaman tasarrufu olarak geri döndüğü için her anlamda WordPress diğer site panel yazılımlarından bir adım daha önde olmaktadır.

WordPress yazılımını sitenize kurmak da son derece kolaydır. Satın aldığınız hosting ve alan adı hızlı ve kolay bir şekilde kurulabilmektedir. WordPress öncesinde sizden birkaç bilgi istemektedir ve geri kalan bütün işlemleri otomatik olarak kendisi yapmaktadır. Böylelikle de kullanıcıyı yormadan hızlı bir şekilde işlemlerini gerçekleştirmektedir. Site kurma adımlarını oldukça hızlı bir şekilde atlatan WordPress artık kullanıma hazır hale gelmektedir.

WordPress İle Ücretsiz Web Sitesi Kurma

WordPress kendi alan adı uzantılı ücretsiz web sitesi imkanı da vermektedir. Web site kurmak için yeterli bütçesi olmayan kişiler için bu imkân oldukça değerlidir. WordPress’in sunduğu bu imkan içerisinde hosting ve alan adı dahil olmaktadır. Tamamen ücretsiz bu imkânın tabi ki belirli kısıtlamaları bulunmaktadır ancak ilk adımda bu kısıtlamalara aldırış etmeden siteyi kullanmak gerekmektedir. Zaman içerisinde hosting ve alan adı için gerekli olan bütçeyi ayarladıktan sonra kolay bir şekilde hosting ve alan adı alıp WordPress içerisine kurabilmektesiniz. İlk defa site kuracak kişiler için muhteşem bir özellik olan ücretsiz WordPress sitesi birçok kişinin tecrübe kazanmasını da sağlamaktadır. Böylelikle hem WordPress’i kullanmayı öğrenmiş olmaktadırlar hem de kuracakları diğer sitelerde çok daha tecrübeli olmaktadırlar. Bu yüzden site kurma gibi düşüncesi olan kişiler için WordPress’i son derece önermekteyiz.

WordPress nedir? WordPress ile web sitesi kurma.

WordPress, kişisel ve kurumsal içerik tanıtımlar adına kurulmuş  yayın sistemidir. Altyapısı MYSQL ve PHP ile yazılarak GPL lisansına dahil tutulmuştur. Her sektöre destek verebilen ve admin panel sayesinde tüm erişimlere sınırsız yetki tanımaktadır. Projenin başlangıcı olarak hosting ya da sunucuya wordpress kurulur, hoşunuza giden sektörünüze uygun tema seçimi yapılarak sitenin kemik kısmı oluşturulur. WordPress ile web sitesi kurma aslında birkaç tuşa basarak otomatik yapılan bir işlemdir.

Temada yapacağınız düzenlemeler, düzenli kategori oluşturma ve site içi düzenlemelere başlayarak içeriklerinizin paylaşım ardından görüntü niteliğini yakalayarak gelişme kısmını halledebilirsiniz. Tüm ayarlar ve bilgiler siteye entegre edildiğinde açılış yaparak sitenizi yeni ziyaretçilerinize yayınlarsınız. Bu maddelerin gelişim süreçlerini kaleme alarak sizlerle birlikte bugün bir site kuracağız.

Adım adım wordpress kurulumu

 • Kullanmaya başlarken önce hosting ve alan adı ile yola çıkarız. Ziyaretçilerinize ne ile alakalı içerik sunduğunuzu anlatan bir alan adı en kısa ve öz halinde seçilmelidir. Sunucu ile bağlayarak artık sitenizi yönetmeye başlarsınız.
 • WordPress kurulumu için sitesinden veya şuan bir çok sunucu firmasının sağladığı eklenti seçeneklerinden yüklemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Admin panel ve diğer tüm erişim sağlayabileceğiniz arka plan hazırdadır.
 • Sitenizi bakım moduna alarak google tarafına yapım aşamasında olan siteyi tanıtmamak için botların gelmesini beklememeliyiz. Site hazırlanana kadar bakım modunda bulunması daha avantajlıdır.
 • Ardından Ayarlar kategorisinden değiştirmemiz gereken ayarları gezinerek revize etmemiz gerekiyor. Burada siteniz için önemli olan kısımlar vardır.
 • Site içi link yapısı ve ana sayfa kısmı ayarlarını yapacağınız kısımları atlamamalısınız.
 • Kategori ve menü ayarları için görünüm sekmesinden gerekli alanları seçmelisiniz. Bu işlemi uygulamadan önce hangi kategorileri menü haline getirecekseniz Yazılar sekmesinden kategori kısmına gelip başlıkları yazabilirsiniz. Örneğin: Web sitesi, web sitesi kurma, site kurma, seo, grafik tasarım vb. olarak ilerlemektedir.
 • Site için renk ve logonuzu eklemelisiniz.
 • Ardından içeriklerinizi girerek müşterilerinize hitap etmek için sitenizi hazırlayabilir ve açabilirsiniz.

WordPress ile web sitesi kurma, uygun temalar nelerdir?

WordPress ile web sitesi kurmak için sektör uyumluluğu olan milyonlarca wordpress teması var. Alt yapıda çalışan ve wordpress yazılımı ile güçlendirilen temalar sayesinde flat tasarım sayesinde istenilen görüntünün kat kat fazlasını elde edebiliriz. Altyapı ve tema arasında ki bağı örnek verecek olursak, bir sitenin altyapısı kıyafeti olmayan bir insandır. Tema sayesinde giysi görevi ile altyapının modern gözükmesini sağlayabiliriz. Cep sayısı az olan bir kıyafet ve mont olarak düşünecek olursak eğer kıyafet az eşya taşıyarak fazla ağırlıklardan kurtulmamızı sağlar, mont taşırsak daha fazla eşya taşır ve yükü bir o kadar ağırlaştırırız. Bu örnekler wordpress ile temalar arasında ki bağı açıklayacaktır.

WordPress temaları seo için uygun mudur?

WordPress ile web sitesi kurma işleminde temalar seo için optimize edilmiş şekilde sunulmaktadır. Fakat artık tüm yükselme çabaları sadece temaya özel olmuyor maalesef. Bireysel olarak veya bir kurumsal tarafına teslim ederek sitenizi SEO açısından daha iyi konumlara getirebilirsiniz. Yapılan çalışmalar nihayet olarak sonuçlandırılabilir veya sitenize daha çok zarar verebilir. Bundan ötürü yapacağınız çalışma ve teknik tercihleri sitenizin yararına olacak şekilde olmalıdır.

Sitenizde kullandığınız spam olarak tabir edilen kelimeler “ard arda tekrarlanan kelimeler” olarak adlandırılabilir. İçeriklerinizi spam yaparak sürekliliği sağlarsanız bu işlem sitenize büyük zararlar ile dönebilir. Alan adınız spam’a düşerse google gözünde kimliğiniz zedelenecektir ve emekleriniz boşa gidecek. Seo teknikleri kapsamlı olduğundan her işlem için özel olarak çalışılması gerekir. Bundan ötürü sitenizi içerik bakımından en üst noktada tutmanız görünürlük ve verdiğiniz bilgiye dayalı olarak yararınıza olacaktır.

WordPress temaları arasında en çok tercih edilen 5 tema

 1. Newspaper teması:

Çıktığı günden bu yana popülerliği düşmeyen magazin, haber, spor, blog, sosyal medya, teknoloji, moda vb. sektörlerin kullanıma uygun olduğu özellikle blog içerikli sitelerde kullanılan Premium temadır. Çıktığı günden bu yana satış değerleri 83 bin olarak gösterilmektedir. Temanın ücreti ise 49$ olarak hesaplanmaktadır. AMP uyumlu ve birçok eklentiye sahiptir.

 1. Sahifa teması:

Görsel niteliklerde en üst noktada sayılan içerik oluşturucuların önceliği haline gelen sahifa teması mega menü, canlı arama, ajax search, lightbpx, hava durumu vb. bileşenlerini destekleyen temadır. 35 adet özel bileşeni bulunmakla beraber, font seçeneğini 700+ olarak seçebilirsiniz. Gece modu, çoklu dil ve 40 farklı tasarım şablonu sunmaktadır. Fiyat 59$

 1. Avada teması:

Başta e-ticaret sitesi olmak üzere birçok kategoride destek sunmaktadır. Blog, haber, forum sitesi vb. içerikleri barındırmaktadır. Tema değeri 60$ fakat size sunulan Premium eklentiler ile yaklaşık 230 $ kara giriyorsunuz. Evet yanlış duymadınız tamı tamına bu fiyat değerinde verilen ücretsiz ve sınırsız eklentilere sahip olabiliyorsunuz. Premium özelliklerini tam yetki kullanıma açık olarak toplamda satışı ise 540 bin adet satılmıştır.

 1. Jarida teması:

Çoklu dil desteği, 30 farklı arayüz ve yıldızlı/yüzdeli değerlendirme puanı verebileceğiniz temalardandır. Kod yapısı kısa olduğundan site içi hız optimizasyonu gayet iyi seviyelerdedir. Woocommerce projelerinizi ve 700+ font seçeneği sunuyor ve 60 $ uygun fiyatı vardır. Toplam satışı ise 75 bin adettir.

 1. Directory teması:

İşletmeler için özel olarak yapılan tema randevu, rezervasyon ve ödeme işlemlerini yapacakları entegrasyonlar ile doldurulmuştur. Rehber siteleri için tercihen satın alınan tema kullanıcı odaklı hızlı 3 boyutlu haritalandırma özelliğini kullanabilirsiniz. 59$ ücret ile satışta olan tema toplamda 54 bin adet satılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir