WEB SİTE KURMAK

Web Site Kurmak

Web site kurmak bugün hemen hemen herkesin en temel ihtiyaçlarından birisi haline geldi. İnsanlar artık işletmelerini internete taşıyor ve iş dünyasının kalbi değişiyor. Bunun en temel sebebi dijital dünyanın bu denli kalabalık olması ve alışveriş ve bilgi alışkanlıklarımızın değişiyor olmasıdır.

Ürün alışverişi ve bilgi alışverişi alışkanlığı değişirde iş alışkanlıkları değişmez mi? Tabii ki değişir ancak web site kurmak ciddi gayret isteyen ve süreklilik gerektiren bir alandır. Bu sebeple bir işletme eğer internete taşınıyorsa görünümü ile kodlamaları ile kusursuz olmak zorunda. Bir alışveriş sitesinin ödeme sayfasının karmaşık olması alışveriş sürecini zorlaştıracak, aynı sayfanın kodlamasının basit olması o sayfanın korsanlar tarafından ele geçirilmesini kolaylaştıracaktır.

Ancak buna rağmen hala çeşitli işletmeler bu konuda önlemlerini almış değil. Eğer siz bu içeriği okuyor ve işletmeniz & bloğunuz için gerçekten başarılı bir web site kurmak istiyorsanız bu alanda çaba harcamanız gerekir. Eğer yabancı dil seviyeniz yeterli değilse, yazılım dillerinde uzman değilseniz ve internet teknolojilerine hâkim değilseniz yetersiz kalabilirsiniz.

Ancak web site kurmak artık eskisi kadar zor değil ve ihtiyacınız olan web siteyi kurabilmek için gerçekten tam manasıyla bilgili olmanız gerekmiyor. Peki, web site kurmak için nelere ihtiyacınız var, öğrenmek ister misiniz?

web hosting

 

Web Site Kurmak İçin Neler Gerekli?

Eğer bir web site kuracaksanız ve web site kurmak için neler gerekli bilmiyorsanız lütfen bu içeriği dikkatli inceleyin.

  • Öncelikle web site için bir alan adı gereklidir. Alan adı web sitenizin genel adıdır ve www.siteadiniz.com şeklinde görünür. Peki, alan adını nasıl satın alacaksınız? Hızlı bir şekilde buradaki bağlantıya girerek alan adınızı satın alabilirsiniz. Alan adını satın alacağınız internet üzerinde pek çok yardımcı web site bulunmaktadır.
  • Alan adınızı bir şekilde satın aldıktan sonra ayrıca hosting satın almanız gerekecek. Hosting ise web site bilgilerinizin ve dosyalarınızın saklanacağı bilgisayardır. Evinizdeki bilgisayarı kullanamayacağınız için yani bu bilgisayarların 7 gün 24 saat açık kalmayacağı ve çok hızlı internet bağlantısına sahip olamayacağı için mutlaka hosting paketleri satın almanız gerekecek. Hosting paketlerini bu sayfadan inceleyebilir ve hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.
  • Tüm sıralı işlemler tamamlandıktan sonra yapmanız gereken en önemli uygulama ise dünyanın en başarılı Web CMS yazılımı kullanabilirsiniz. CMS yazılımları web sitenizi kurarken sizlere ücretsiz bir şekilde sunulan yazılımlardır. Herhangi bir kodlama bilgisi olmadan web site kurabilmenizi bu uygulamalar sağlar. Örnek verecek olursak en başta WordPress ve Joomla!

Web Site Kurmak Zor mu?

Web site kurmak zor mu? Sorusunun en temel yanıtı bu alanda ne kadar bilginizin olduğudur. Eğer temel düzeyde Web CMS bilginiz, Alan adı ve Hosting bilginiz varsa web site kurmak aslında sizin için o kadar da zor değildir. Bugün aylık 500.000 insan web site kurmak zor mu? Aramasını yapıyor. Eğer tüm bu materyallere temel düzeyde hakim değilseniz web site kurmak sizin için gerçekten çile veren bir işlem olabilir. Ancak web site kurmak bir kere öğrenildiği zaman aslında çok basit olduğu görülen ve bunu sürekli tekrar ettiren bir uygulama haline gelebilir.

Eğer işletmeniz ile alakalı bir web site kurmak gerekiyorsa mutlaka web sitemizdeki diğer içerikleri inceleyebilir ve bu konuda detaylı bilgileri elde edebilirsiniz.

İnsanlar genellikle bir web site kurmanın çok zaman alan ve çok maliyetli bir şey olduğunu düşünebilir. Ancak bunun böyle olmadığını, çok cüzi miktarlara web sitesi kurulabileceğini ve bu işlemlerin çok kolay olabileceğini anlatmak bizim görevimiz.

Web site kurmak zor mu? İnsanlar hala bugün bu aramayı yapıyor haklı olarak. Ancak bu işe en az bir kere girmiş olan kullanıcılarımızın %90’ının bu işte başarılı olabileceğini gördük.

Web Site Kurmak Ne İşe Yarar?

Web site kurmak ne işe yarar? Sorusundan önce toplanmak ve toplu alışveriş yapmak ne idi ne oldu anlayalım. 1930’lu yıllarda ünlü bir marka olabilmenin veya 1990’lı yıllarda çok fazla ürün satabilmenin en temel yolu işlek bir caddede dükkan açabilmekti. İnsanlar bu yıllarda insanların en yoğun olduğu caddeler ve bölgelerde dükkanlar açarak müşterilerine ulaşmaya çalışırdı. 2000’li yılların başında Alışveriş Merkezleri açılmaya başlandı. Artık insanların pek çok yerden buralara gelip toplandığı ve alışveriş yaptığı görüldü. Artık insanları bir cadde veya sokak dışında istenilen bir bölgeye toplayabilmenin en temel yolu bulunmuştu.

Ancak 2005’li yıllardan sonra işlerin rengi çok değişmeye başladı. İnsanlar ve özellikle Türk halkı 2005’li yıllardan sonra internetle yavaş yavaş tanışmaya başladı. İnsanlar 2010 yılından sonra tamamen internete taşınmış bir haldeydi. Bu durumu tetikleyen biraz da sosyal medya siteleri olsa da en nihayetinde olması gereken bu idi. Artık insanlar internette alışveriş yapıyor, bir firma hakkında internetten bilgi alıyor. Bir ürünü araştırırken insanların yorumlarını internetten okuyor, internet üzerinden video izliyor ve oyun oynuyor. Artık hayatımızın %70’i internete taşınmış bir durumda iken siz neden internete taşınmayasınız?

Hala, web site kurmak ne işe yarar? Diye soruyorsanız mutlaka içeriğimizin devamını inceleyin.

Neden Web Sitesi Kurmalıyız?

Web site kurmak sizi ve müşterilerinizi birleştiren en temel uygulamadır. Artık insanlar bir ürünü alacaksa önce internetten bakıyor ve daha sonra çok gerekiyorsa fiziksel mağazaları tercih ediyor. Eğer bir kitap satın alacaksanız illa ki kitapçıya gitmeniz gerekmez. İnternet üzerinden bir kitabı çok rahat bir şekilde sipariş verebilirsiniz hem de fiyatları karşılaştırarak en uygun fiyattan.

Tabii ki illa kitap satıyor olmanız gerekmiyor. Ses sanatçısı olduğunuzu düşünün, insanlar sizin hakkınızda birkaç satır bilgi okuyabileceği ve fotoğraflarınızı görüntüleyebileceği bir web sitenizin olması çok mantıklı değil mi?

Neden web site kurmalıyız? Bu sorunun temel cevaplarından bir tanesi de bir blog sitesi üzerinden para kazanabilme arzusudur. İnternetten para kazanabilmek için illa ki bir ürün satmaya gerek yok. Bir blog sayfası açabilir ve düşüncelerinizi paylaşarak para kazanabilirsiniz. Sadece ürün inceleme sayfası olan bir blog sayfası bu yıl 300.000₺ ciro yaparak yılı kapatmıştır. En az bu kadar para kazanabilmek için gerçekten ip üzerinde yürüyen cambaz olmanız gerekmiyor.

Hızlı bir şekilde web hosting ve alan adı satın alıp WordPress ile çok başarılı bir blog sayfasının sahibi olabilirsiniz. Tabii ki ciddi bir gayret ve emek vermek suretiyle!

web hosting

https://www.guzel.net.tr/aff.php?aff=983

Web Site Kurmanın Faydaları Nelerdir?

Web site kurmanın faydaları nelerdir? Sorusu ile en az aylık 1 milyon arama var. İnsanlar bir web sitesinin işletmesine veya kendisine ne tür faydası olabileceğini arıyor. En temel cevapları aslında içeriğin tamamında vermeye çalıştık ancak özet olması amacı ile tekrarlayalım.

  • Bir web sitesi sizi müşterileriniz ile buluşturur.
  • Marka kimliğinizi yeniden oluşturmanıza ve marka bilinirliğinizi oluşturmanıza yardımcı olur.
  • Ürünlerinizi fiziksel mağazanızdan çok daha fazla satabilmenize olanak sağlar.
  • Potansiyel hedef kitlenize seslenebilmenize imkan verir.
  • Dijital pazarlama araçlarını tam anlamı ile kullanabilir ve insanları size ait bir web siteye çekebilirsiniz.
  • Müşterilerinizin ihtiyaçlarını, markanız hakkındaki düşüncelerini bu web site üzerinden toplayabilir ve eksiklerinizi görebilirsiniz.
  • Müşterileriniz ile etkileşim içerisine girmenize yarar.

Web site kurmanın onlarca faydası vardır. Ancak bu daha çok sizin web sitenizin ne amaçla açılacağı ile alakalıdır. Eğer bir blog sayfası açacaksanız ve herhangi bir konuda “Nasıl Yapılır” temalı bir web site oluşturacaksanız bu sitenin sizden daha çok kullanıcılarınıza nasıl faydalı olacağını düşünmelisiniz.

Ancak bir kurumsal firma hakkında bilgi verici bir web site kuruluyorsa mutlaka firmanın kimliğini tam anlamıyla yansıtan bir web site olacağı için dijital katalog yaptırmış gibi düşünebilirsiniz. Katalogların ne kadar büyük bir pazarlama aracı olduğunu biliyorsunuz değil mi? İşte katalog günleri 2005’li yıllarda bitti artık yeni kataloglar kesinlikle dijital olmalı.

Kimler Web Site Kurmalı?

Web site kurmayı bugün herkes düşünmelidir. Bir kurumsal firmanın kesinlikle web sitesi olması gerekiyor iken sıradan bir insanın ve bir öğrencinin de web sitesi olmalıdır. Bir öğrenci ödevleri ile alakalı notları bu web site üzerinde tutabilir ve saklayabilir hatta arkadaşları ile paylaşabilir. Bu sayede profesyonel bir blogcu olmanın ilk adımını atmış olur.

Ürünlerini fiziksel mağazası dışında farklı bir yerde de satmayı planlayan esnafların kesinlikle web site kurmaları gerekir. Bu durumda her bireyin web sitesi olmalıdır. Özellikle gelecekte bütün işlerin internet üzerinden yürüyeceği düşünülürse insanlar kariyer hedeflerini bu yönde belirleyebilir ve bu alanda kendilerini geliştirebilir.

Fiziksel hizmet veren ustalar örneğin tesisatçı, elektrikçi, telefon tamircisi, bilgisayar tamircisi, oto lastikçi, nakliyatçı gibi meslekleri icra eden kişilerinde ayrıca hizmetlerini internette müşterileri ile buluşturmaları gerekiyor. İnternet sayesinde potansiyel 10.000 müşteri ile buluşma şansınız varken neden bu şansı elinizin tersi ile itesiniz?

Web Site Kurmak Maliyetli mi?

Web site kurmak eskiden çok daha fazla maliyetliydi ama artık hem daha ucuz hem daha kolay. Boşta olan bir domaini satın aldıktan sonra (genelde 8 – 10 dolar civarında) geriye kalan tek zorunlu maliyet hosting hizmetidir diyebiliriz. Hosting fiyatları, hizmetin içeriğine göre, limitler ve kısıtlamalara, kapasitesine göre farklılık gösterse de aylık 10 lira ya da biraz daha ucuza yeterli seviyede bir hosting hizmeti satın alabilirsiniz. Birçok hosting firmasında birçok seçenek mevcut, ihtiyacınıza göre seçebilirsiniz. Web site kurmak için bu iki maliyetten sonrası tercihe bağlı maliyetler. Mesela ücretli ve lisanslı bir site teması kullanmak isterseniz ücretini ödeyip satın alabilirsiniz ancak ilk başlarda çok gerekli olduğu tartışılır. WordPress ile site kurarken onlarca kategoride yüzlerce ücretsiz temadan birini seçip kullanabilirsiniz. WordPress’in sunduğu ücretsiz olan bir çok faydalı eklentiyi de web sitenizde kullanabilirsiniz. Kısacası 100-150 lira gibi bir maliyetle web sitenizi kurabilirsiniz.

Web Sitesi Nedir?

Firmaların ya da şahısların internet üzerindeki kimlikleridir denebilir. Web site kurmak için çok farklı seçenekler bulmak mümkün. Bu seçeneklerden ilk ikisi; sıfırdan web sitesi ya da hazır web sitesi seçenekleridir. Sıfırdan web sitesi kurmak için web tasarımcılarına başvurmak gerekir. İkinci yöntem olan hazır web sitesi için hazır web sitesi satan firmalardan sektörümüze ya da ihtiyaçlarımıza uygun olan şablonu seçerek sipariş verebiliriz.

Hazır Siteler

Hazır web sitesi tasarımları sektörlerin ihtiyaçlarına göre hazırlanır. Bir firmadan web sitesi talep ettiğinizde, faaliyet göstermiş olduğunuz sektöre uygun olan hazır web sitesi tasarımlarının tamamı size sunulmalıdır. Hazır site fiyatları sektörlere göre değişmektedir, çünkü her sektörün kullandığı içerik seçenekleri farklıdır. Hazır web sitelerinde kendiniz içerik ekleyip çıkartabilirsiniz. İşlem yapabilmek için kod bilmenize gerek yoktur. Hazır web sitelerinde kopyala yapıştır yöntemi ile istediğiniz resim, video ya da metinleri ekleyebilirsiniz.

Web Hosting

Web sitenizin size yüksek fayda sağlaması için kaliteli, verimlilik seviyesi yüksek hosting firmaları arasından bir hizmet sağlayıcı seçmelisiniz. Web sitenizi barındıracağınız sunucunun tarafınızdan kontrol edilebilir, geniş alan sağlama özelliği, kesintisiz hizmet ve kolay kullanılabilir panel özelliğine sahip olması gerekir. Hosting hizmetlerinde size ihtiyacınız kadar e-posta hesabı oluşturma hakkı verilmelidir.

Hazır Web Site Kurmak Neden Ekonomik?

Hazır site fiyatları özel olarak tasarlanan ve sıfırdan kodlanarak yapılan web sitelerine göre daha ucuzdur. Ucuz olmasının nedeni sektörlerin ihtiyaçlarına göre genel bir tasarım ile hazırlanmaları ve aynı tasarımın birden fazla kuruma sunulabilmesidir. Web sitesine ihtiyacınız olduğunda hazır site tasarımlarını internet üzerinden inceleyerek bir günde sipariş edip aynı gün kullanmaya başlayabilirsiniz.. Sıfırdan web site kurmak için çeşitli kodlama çalışmalarının yapılması gereği ve bu işlemlerin uzun zaman alması maliyetleri de artırmaktadır. Hazır web site kurmak, kullanım aşamasında da sahibine çeşitli avantajlar sunmaktadır. Sitelerin yönetimi tamamen kullanıcısı tarafından yapılabilmektedir.

Web Sitesinin Avantajları

Web site firmalarını inceleyerek, bir web sitesinin nasıl hazırlandığını, özelliklerini, kullanıldığında sağladığı faydaların neler olabileceğini görebilirsiniz. Web sitelerinin genel avantajları olarak, firmaların ya da kişilerin kendilerini daha kolay tanıtması, dünyanın her yerinden erişilebilir olmaları, pazarlama konusuna satış yüzdesinin çok hızlı artması ve reklam işlemlerinin ücretsiz olarak yapılabilmesi olarak sıralanabilecektir. Dijital teknolojinin geliştiği günümüzde web sitesi kullanmayan bir firmayı çok az kişi tanıyacak ve bu firmaya ulaşım, iletişim kurmak da zor olacaktır. Rekabetin geliştiği dünyada firmalar rakipleri ile mücadelelerini web siteleri üzerinden sürdürmektedir. İnsanlar bir ürüne ihtiyaç duyduklarında öncelikle internet üzerinden arama yapmakta ve karşısına çıkan seçenekleri değerlendirerek ürün seçimi yapmaktadır.

Web Sitesi Kurmak İçin Neler Gerekir?

İnternetin yaygınlaşması, teknolojinin gelişmesi web sitelerine olan ihtiyacı artırmıştır. Web site kurmak için, html, css, php, java gibi kodlama dillerini bilmeniz şart değildir. Günümüzde tüm web sitelerinin seo uyumlu olması önemlidir. Buradan web sitelerinin kurulumu, yönetimi, seo çalışmalarının yapılması gibi hizmetleri uygun fiyat seçenekleri ile bulabilirsiniz. Kendinize web site kurmak yoluyla, online pazarlama yapabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu işleriniz için hazır web sitelerini de kullanabilirsiniz.
Öncelikli olarak sıfırdan, tamamen kendi tasarımınız olan bir web sitesi yapmanız mümkündür. Ancak bunun için css, Php gibi kod dillerini bilmeniz gerekiyor. Fakat bu dilleri öğrenmek oldukça uzun bir zamanınızı alacaktır.. Ancak “benim bu kadar uzun süre ayıracağım bir zamanım yok” diyorsanız hazır web sitesi satın alabilirsiniz.

Hazır Web Site Kurmak

İlk olarak paylaşım yapmak istediğiniz sitenin konusunu ve konseptini kesin olarak belirleyin. Sonrasında ise WordPress veya Blogger gibi siteleri ziyaret edin. Bu noktada yapmanız gereken şey öncelikli olarak bu sitelere üyeliğinizi gerçekleştirmektir. Sonrasında ise alan adınızı ve hostinginizi almanız gerekiyor. Piyasada kısa bir araştırma yapmanız durumunda uygun fiyatlara domain ve hosting bulmanız mümkündür. Ardından sitenizin konseptine uygun olarak kendi zevkinize göre site temanızı seçin. WordPress tema konusunda çok daha zengin bir platformdur. Kendi bünyesinde onlarca ücretsiz tema barındırdığı gibi aynı zamanda paralı olarak da tema ve hosting satışını gerçekleştirmektedir. Dilerseniz satın alacağınız güzel bir temayı da WordPress üzerinde aktive etmeniz mümkündür.

Blogger’da ise temalar ve hosting tamamen ücretsizdir. Ancak WordPress’e göre seçenekler çok daha kısıtlıdır. Uzun bir süredir kendini yenilememesi konusunda eleştirilere maruz kalan Blogger bu sebepten dolayı WordPress’in gerisinde kalmıştır.
Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra artık WordPress üzerinden paylaşımlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Düzenli bir şekilde özgün paylaşımlar yapmanız durumunda ilerleyen zamanlarda sayfanıza reklam alarak internet üzerinden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Web Site Kurmak ve Para Kazanmak

İnternet üzerinden para kazanmanın en etkili yollarından bir tanesi de web site kurmak ve bu sayede para kazanmaktadır. Günümüzde internet teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte artık internet sitesi kurmak oldukça kolay bir hale gelmiştir. Aklınızda bir web site kurmak fikri var ise bu yolla para da kazanmaya başlayabilirsiniz. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken bazı durumlar mevcuttur.

Öncelikli olarak hangi konuda web sitesi açacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Bu kısım oldukça önem arz ediyor. O yüzden sitenizin hangi konuda olacağını belirlerken geniş kapsamlı ve ilgi alanınız olmasına özen gösterin. Aksi takdirde kısıtlı bir konu açmanız durumunda içerik üretiminde sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun önüne geçebilmek için dengeyi iyi kurmanızda yarar var. Seçmiş olduğunuz konu ilgi alanınızdaysa daha uzun süreli bir siteye sahip olacaksınız demektir. Pek çok insan günümüzde bir konu üzerine web sitesi açarak bir süre sonra içerik üretimini durdurmaktadır. Bunda ise yeterli kitleye erişememesi ve yeterli bir miktar para kazanamamasının büyük bir etkisi olmuştur. Ancak web site kurmak ve buradan para kazanmak sabır isteyen bir iştir. O yüzden de sabırlı olmalı ve yatırımınızı uzun bir vadeye yaymalısınız. Aksi takdirde kısa sürede yüksek miktarlarda paralar kazanmayı beklemek biraz hayal olacaktır.

Para Kazanmak İçin Ne Yapmalıyız?

Öncelikli olarak kendinize bir alan adı belirleyin. Sonra bu alan adını domain satış sitelerinde uygun bir fiyata satın alın. Ardından yayın yapacağınız platformu seçin ve hosting işlemlerinizi halledin. Sonra düzenli olarak sitenize seo uyumlu içerik üretmeye başlayın. İnternet üzerinden para kazanmak istiyorsanız bu noktada içeriklerinizin tamamen özgün ve okuyanlara faydalı olacak olmasına dikkat edin. Aksi takdirde sitenize reklam alarak para kazanma konusunda ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Google tarafından ideal içeriğin kelime sayısı genel olarak 250 – 300 kelimenin üstündeki yazılar olduğu söylenmektedir. Ancak sadece bu yeterli değildir. Yazılarınız ne kadar ilgi çekici ve faydalı olursa kullanıcılar sitenizde o kadar uzun süre kalacaklardır. Google gibi arama motorları, kullanıcıların sitede kalma süresini önemsemektedir. Kullanıcılar sitenizde ne kadar uzun süre kalırlarsa arama motorlarında üste çıkmanız da o kadar yüksek olacaktır.

Tüm bu işlemleri yerine getirmeniz durumunda Google Adsense gibi reklam verme platformlarına başvurarak sitenizde reklamlar göstererek para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu noktada Google Adsense’in reklam onayı için sunduğu şartları iyi araştırmanızda yarar vardır.

web hosting