ÖNERİLER

Web Site Kurma Konusunda Önemli Tavsiyeler

Günümüzde birçok marka, işletme, kurum ve kuruluş kendi web sitesine sahiptir. Genel olarak çağımızın getirdiği zorunluluktan ve çok daha geniş kitlelere ulaşma ihtiyacından dolayı web site kurulmaktadır. Bununla birlikte de İnternette site kurma ile ilgili birçok firma ve dijital ajans açılmıştır. Web site kurma kararı alan kişiler bu firma ve dijital ajanslardan yardım alarak sitelerini kurdurmaktadır. Belirli bir ücret ödenerek kurulan bu siteler de istenildiği gibi kullanılmaktadır.

Web site kurma, bazı inceliklere sahip özel bir işlemdir. Öncelikle siteyi hangi amaçla kullanacağınız ve ne gibi bir konuya hizmet edeceği çok önemli bir noktadır. Örneğin siteniz bir e-ticaret sitesi ise doğru şablonlar, yazılımlar ve eklentiler kullanmalısınız. Eğer sitenizi kurmak için bir firma ile anlaşıyorsanız seçtiğini firmanın bu alanda verdiği hizmetlere göz atmak çok önemli iyi olacaktır. Bu konunun önemi ise şöyledir ki günümüzde birçok kişi kurduğu sitenin amacına uygun bir altyapı oluşturamamaktadır. Bu ise site kurma işlemlerine uzak kişilerden kaynaklanmaktadır. O yüzden öncelikle kuracağınız sitenin ne gibi konularda hizmet vereceğine karar vermeli ve bu konulara uygun site teması, eklenti, hosting ve alan adı seçmelisiniz.

Web site kurmanın neden önemli bir işlem olduğunu daha net bir şekilde açıklamak gerekirse bu konuyu 4 başlıkta inceleyebiliriz:

Web Site Kurma İçin Doğru Hosting ve Alan Adı Seçimi

Birçok kişi kurmak istediği site için nerde ucuz hosting ve alan adı satan firma varsa oraya yönelmektedir. Bu aslında çok yanlış bir düşüncedir. Şöyle ki web site için en temel materyaller hosting ve alan adıdır. Ucuz maliyetler ile web sitesi kurmak isteyen kişiler bu konuyu hiç bilmeden ya da önemli ayrıntıları öğrenmeden çok yanlış tercihlerle basit bir web site açmaktadır. Bu açılan siteler ise zaman içerisinde çeşitli sıkıntılar çıkararak site sahiplerine sorun teşkil etmektedir. Hal böyle olunca da site sahipleri kurdukları siteden soğuyarak site ile ilgilenmeyi kesmektedirler.

Öncelikle hosting ve alan adı seçimi en site kurma işlemleri arasında en önemli adımdır. Bu adımı ne kadar doğru yaparsanız ilerde o kadar faydasını görürsünüz. Alan adı konusuna değinecek olursak SEO’ya dikkat etmeniz bizce daha önemlidir. Örneğin bir blog sitesi ya da herhangi bir platform sitesi kurmak istiyorsanız özel bir ad da kullanabilirsiniz ancak hızlı bir şekilde büyümek istiyorsanız SEO konusuna dikkat ederek alan adı tercihinde bulunun. Genellikle sonrası hiç düşünülmeyen adımlardan biri olan hosting ve alan adı konusu gerçekten çok titiz bir şekilde düşünülüp yapılmalıdır.

Sitede Kullanılacak Eklentilerin Bilinmesi

Web site kurma birçok kişi için zahmetsiz ve kolay bir şekilde yapılan bir işlem olarak görülmektedir. Aslında bu zor ya da kolay olarak değerlendirilmekten öte ne kadar bilgili olunduğu ve bilginin nasıl kullanıldığı yönünde değerlendirilmelidir. Örnek verecek olursak bir blog sitesini herhangi bir kişi çok zorlanmadan kurabilir. Çok zorlanmamasındaki asıl sebep ise sitenin ihtiyaçlarının kısıtlı ve herkes tarafından bilinir olmasıdır. Eğer konuyu web site eklentilerine getirecek olursak, site içerisinde kullanılacak olan eklentiler oldukça önem taşımaktadır. SEO için, güvenlik için, herhangi bir mail listesi için, site içi ve site dışı bildirimler için, site yüklenme süresinin daha aza indirilmesi için ve daha birçok konu için eklentiler sıklıkla kullanılmaktadır.

Site kurma konusunda kararlı olan kişilerin site eklentileri konusunda da bilgi sahibi olması çok önemlidir. Hangi eklentinin gerekli olduğu, eklentilerin nasıl kullanıldığı, eklentilerde herhangi bir sıkıntı çıktığında neler yapılacağı gibi konulara odaklanmak ve öğrenmek site kurmak isteyen kişileri son derece rahatlatacaktır.  Eğer basit bir şekilde site kurup oldukça büyük hizmetler vermek istiyorsanız sürekli olarak başkalarına bağlı bir şekilde devam edersiniz. Aklınızda oluşan fikirleri site içinde uygulamak istediğiniz an ya bir dijital ajansa ya da bir danışmana ihtiyaç duyarsınız. Bilindiği üzere site eklentileri e-ticaret sitelerinde olsun, blog sitelerinde olsun, forum sitelerinde olsun çok sıklıkla kullanılmaktadır ve site eklentileri sitenin can damarıdır diyebiliriz. Web site kurma konusunda profesyonel bir adım atmak istiyorsanız en azından temel site eklentilerine bir göz atmak ve öğrenmek yaralı olacaktır.

Site için Gerekli Olan SEO Çalışmaları

Arama motoru optimizasyonu yani SEO bilindiği üzere son yıllarda en çok bahsedilen İnternet konularından birisidir. SEO’yu kısaca anlatacak olursak; herhangi bir dijital platformun İnternet üzerinde çok daha fazla insana ulaşmasını sağlayan çalışmalar bütünü olarak açıklayabiliriz. SEO bu noktada web siteleri için çok önemlidir. Web site kurmak isteyen kişiler için SEO son derece bilinmesi gereken bir alandır. Bu alan hakkında bilgi sahibi olmayan ve normal bir şekilde site yönetimine devam eden kişiler hiçbir şekilde ilerleme kaydedemez. SEO bir nevi İnternet kimliğini de oluşturduğu için sitenin bel kemiğidir diyebiliriz. Genellikle büyük şirket, kurum ve kuruluşların pek fazla ilgilenmediği ve bunun yerine reklama yatırım yaptığı bir alandır.

Peki site kurmak isteyen kişiler SEO’yu nerede ve nasıl kullanmalıdır. Aslında SEO alanı bambaşka bir konudur ve çok geniştir. SEO çalışmalarının her platforma uygun bir biçimde teknikleri ve uygulama stilleri mevcuttur. İnternet üzerinde bu tekniklerin örneklerini rahat bir şekilde görebilirsiniz. Konumuza dönecek olursak da SEO ilk başta alan adı için çok etkili bir tekniktir. Şöyle ki rastgele bir şekilde alınan alan adı ve Google aranma oranlarına bakılarak seçilen bir anahtar kelimenin alan adı olarak alınması arasında dağlar kadar fark vardır. Birinci örnekteki alan adı yani rastgele bir şekilde hiçbir araştırma yapılmadan alınan alan adı size neredeyse hiçbir yarar sağlamaz. Google üzerinde çıkması için sitenize oldukça fazla uğraş vermeniz gerekir. Ancak Google üzerinde bir anahtar kelime araştırması yapıp ona göre bir alan adı alırsanız web site kurma konusunda daha en baştan kazançlı olursunuz. SEO konusunda daha en baştan böyle bir adım yaparsanız Google da sizi kendi aranma sayfalarında daha yukarılarda gösterir.

SEO çalışması olarak alan adı haricinde sitenin her bölümünde de SEO çalışmaları uygulanmalıdır. Ancak SEO konusu ve teknikleri basit bir şekilde anlatılacak bir alan olmadığı için kabaca SEO’nun site için son derece önemli olduğunuz bilmeniz şimdilik yeterli olacaktır.

Web Site Tasarımının Önemi

Son olarak web site tasarımından bahsedebiliriz. Web site kurma işlemleri arasında nedense en çok düşünülen ancak en çok hata yapılan nokta site tasarımıdır. Genel olarak site teması olarak bilinen site tasarımları sürekli olarak popüler olan neyse ona yönelme olarak algılanmaktadır. Ancak bilinmelidir ki her popüler site tasarımı her siteye uymaz. Site tasarımı konusunda sitenizin hangi alanda hizmet vereceği çok önemlidir. Örneğin bir forum sitesinin teması çok hoşunuza gitmiştir ancak o sizin e-ticaret sitenize ya da blog sitenize uymaz. Her ne kadar renkleri, tasarımı vs. çok güzel gibi gözükse de sizin sitenizde aynı etkiyi yaratmayacaktır. Bu noktada ise sırf zevklerinize uyuyor diye o temaya yönelmektense gerçekten sitenize uyacak tasarımlara yönelmek çok daha iyi olacaktır.

Site tasarımları hakkında söyleyebileceğimiz bir diğer husus ise elinizden geldiğince ücretsiz temalara yönelmemenizdir. Bunun nedeni ise ücretsiz temalar genellikle demo olarak sunulmaktadır. Yani kısaca özetleyecek olursak ücretsiz temalar sizi belirli bir noktada kısıtlar. Web site kurma planı yapan kişiler çoğunlukla bu temalara yönelmektedir ancak temanın lisansı size ait olmadığı için içerisinde istediğiniz gibi düzenleme yapamazsınız. Örnek verecek olursak genellikle temanın en alt bölümünde temayı yapan tasarımcının site adresi ve adı bulunur. Bu linki ve adı silmeniz için ise temayı satın almanız gerekmektedir. Bu tarz püf noktaları daha siteyi kurmadan araştırır ve buna göre bir tema seçimi yaparsanız hem vakitten hem de web site kurma işlemlerindeki zamandan tasarruf edersiniz.

Belirttiğimiz bu 4 noktaya site kurarken olabildiğince dikkat etmelisiniz. Ortaya kaliteli ve son derece başarılı bir site çıkarmak istiyorsanız daha en baştan bilgili ve doğru adımlar atmalısınız. Öncelikle kurmak istediğiniz siteye odaklanmalı ve ne gibi ihtiyaçlarınız olduğunu belirlemelisiniz. Daha sonrasında ise ihtiyacınız olan bilgilere ve materyallere ulaştıktan sonra site kurma adımlarına girişmelisiniz. Eğer bu adımları da doğru bir şekilde yaparsanız siteniz kısa bir süre içerisinde İnternette geniş bir kitleye ulaşabilecek düzeye gelecektir. Böylelikle de ortaya koyulan emek çok daha fazla getiri sağlayacaktır.

Web Site Kurma Konusunda Etkili Site Fikirleri

Günümüzde birçok kişi web site kurmak için site fikri arayışına girişmektedir. Siteyi kurmadan önce belirlenen site konusu oldukça önemli olup doğru seçim yapılmalıdır. Sitenin gelecekteki durumunu ön görmek ve hızlı bir şekilde ivme kazanmak istiyorsanız site konunuzu iyice düşünüp karar vermelisiniz. Bu noktada günümüzde kullanıcılar tarafından tutulan ve oldukça fazla takipçiye ulaşmış sitelere göz atarak fikir sahibi olabilirsiniz. Ancak yoğunluğun fazla olduğu konulara girişmek sitenizin büyümesini geciktireceği için rekabetin çok daha az olduğu konulara yönelebilirsiniz. Örneğin web site kurma fikri için teknoloji kategorisi pek de mantıklı değildir. Bunun sebebi ise şu anda açık olan yüz binlerce teknoloji sitesinin olduğudur.

Spor İle İlgili Web Site Kurma

Ülkemizde daha çok erkeklerin yakından takip ettiği spor kategorisi İnternet üzerinde de oldukça fazla takip edilmektedir. Özellikle derbi maçlarının olduğu zamanlarda spor siteleri çok fazla ziyaretçi trafiği çekmektedir. Ziyaretçi trafiğinin bu kadar fazla olması ile de reklam kazançları bir hayli artarak site sahibine gelir sağlamaktadır. Bu noktada web site kurmak isteyen kişiler spor sitelerine yönelebilirler. Eğer ki spor ile de ilgili ve bilgi sahibi iseniz direkt olarak giriş yapabileceğiniz bir kategori olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle futbol ve basketbolun sıkı takipçileri sizin spor sitenizi keşfederse kendi yakın çevresine de önerecektir. Böylelikle doğal bir ziyaretçi trafiği elde etmiş olursunuz. Ayrıca doğal bir reklam da gerçekleşmiş olur.

Web site kurma seçeneklerinde spor sitesi gayet mantıklı bir tercih olabilmektedir. Kurulacak olan bu spor sitesinde çeşitli spor haberleri ve yorumları bulunabilmektedir. Özellikle maç günleri taraftarların ve spor severlerin çeşitli spor sitelerinden yorum okudukları göz önüne alındığında kaliteli bir spor sitesinin kısa bir süre içerisinde yükselmesi an meselesi olacaktır. Oldukça güzel bir site teması ile birlikte kuracağınız spor siteniz ilk başlarda sizi biraz yorsa da daha sonrasında gayet rahatlatacaktır. Eğer ki siteniz ile oldukça iyi bir şekilde ilgilenir ve güzel bir seviyeye getirirseniz çeşitli firmalardan da sponsorluk teklifleri alabilirsiniz. Böylelikle kendi okurlarınıza bir nevi kupon kodu gibi avantajlar sağlayabilirsiniz. Bu da sizin daha fazla ziyaretçi çekmenizi sağlayabilir.

Kadın Platformları

Web site kurmak için önerebileceğimiz bir diğer site fikri ise kadın platformlarıdır. Normal yaşantımızda da birçok kişinin bildiği gibi kadınlar için verilen hizmetler çok daha fazla gelir sağlayabilmektedir. Özellikle makyaj ve kıyafet gibi kategorilerdeki ziyaretçi trafiği muazzam bir şekilde sürekli artış gösterebilmektedir. Çeşitli ürün incelemeleri ve yorumları kadınlar tarafından sıklıkla okunabilmektedir. Kendinize bir kadın konusu seçerek hızlı bir şekilde site kurabilirsiniz. Eğer ki gerekli emeği de verirseniz kısa bir süre içerisinde keşfedilerek yükselişe geçebilirsiniz. Reklam gelirleriniz de sizi bir hayli memnun edecek seviyede olabilecektir.

Web site kurma için önerdiğimiz bir diğer kadın platformu ise kadın forum siteleridir. Forum siteleri hâlâ tutuyor mu demeyin gerçekten birçok kişi tarafından hâlâ sıklıkla kullanılıyor. Soru cevap şeklinde ilerleyen bu kadın forumları konuşmayı ve danışmayı seven kadınlar tarafından gün içinde sıklıkla giriş yapılıyor. Çeşitli konuların kategorilize edildiği bu kadın forumları üyelik sistemi ile de çalıştığı için özel mesajlaşma da mümkün olmaktadır. Böylelikle siteye gelen ziyaretçiyi site içerisinde tutma süresi çok daha uzayabilmektedir. Böylelikle de sitenizin hitleri daha fazla artış gösterebilmektedir. Web site kurma konusundaki en mantıklı site fikirleri arasında kadın platformları oldukça önerilmektedir. Çeşitli kadın ürünleri ya da konuları üzerinden kendi sitenizi kurabilirsiniz.

Yemek Sitesi

Yemek siteleri günümüzde oldukça sık tercih edilen sitelerden biri olmaktadır. Genellikle yemek tariflerinin bulunduğu bu siteler içerisinde uzun süre kalan ziyaretçiler site sahiplerine iyi reklam gelirleri sağlamaktadır. Her türlü yemeğin bulunduğu bu yemek siteleri sayesinde sizler de geniş bir ziyaretçi kitlesine ulaşabilirsiniz. Genel olarak Türkçe kaynakların az ya da yetersiz olduğu günümüzde kaliteli bir yemek tarifi sitesi oluşturarak hızlı bir şekilde yükselişe geçebilirsiniz. Web site kurma düşüncesinde olan ve yemek yapmayı seven kişiler için en iyi tavsiye yemek siteleri olacaktır.

Özellikle videolu bir şekilde içeriklerin bulunduğu yemek siteleri diğer sitelere göre çok daha hit çekmektedir. İnsanların sadece yazı halinde bilgiyi almak yerine görerek de almayı tercih ettiği günümüzde görsel içerikler çok daha dikkat çekmektedir. Bu noktada kuracağınız yemek sitesine videolu içerikler yükleyerek geniş bir kitleye hitap edebilirsiniz. Kadın-erkek herkesin ilgisini çekebileceği yemek siteleri günümüzde pek fazla olmamakla birlikte oldukça sık aranmaktadır. Web site kurma konusunda ideal bir site fikri olarak sizlere yemek kategorisini tavsiye etmekteyiz.

Meslek ve Bölüm Tanıtım Siteleri

Meslek siteleri özellikle öğrenciler için ve iş hayatına atılmak isteyen kişiler için oldukça takip edilebilecek bir site fikri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her türlü mesleğin bulunduğu ve mesleklerin detaylı bir şekilde açıklandığı bir platform olarak ciddi bir ziyaretçi kitlesine ulaşmak oldukça mümkündür. Şu an İnternet üzerinde bu konu ile ilgili tam olarak bir site olduğunu söyleyememekteyiz. Çünkü sadece meslek konusu ile ilgili bir web sitesi bulunmamaktadır. Web site kurmak isteyen kişiler için bizce tavsiye edilen bir kategori olmaktadır.

Her alan için bulunan mesleklerin detaylı bir şekilde tanıtıldığı, iş alanlarına değinildiği, iş olanaklarının günümüzdeki durumlarına değinildiği ve maaşları konusunda bilgi verildiği bir web sitenin tutması an meselesi olabilmektedir. Özellikle sınav zamanları öğrencilerin meslek seçme zamanları olduğu için sitenin ziyaretçi trafiği hiçbir şekilde düşüş yaşamayacaktır. Bunun nedeni ise her sene yeni öğrenciler tarafından kullanılacağıdır. Böylelikle kulaktan kulağa yayılarak da doğal bir reklam olabilmektedir.

Sadece meslekle de kalmayıp üniversite bölümleri ile de bilgi vererek daha kapsamlı bir çalışma yürütebilirsiniz. Öğrenciler tarafından oldukça sevilecek bir platform olarak kitlenizi daha da arttırabilirsiniz. İlk başlarda içerik konusunda yoğunlukta olabilirsiniz ancak zamanla az içerik paylaşsanız da sitenizin ziyaretçi sayısının düzenli olarak arttığını fark edebilirsiniz. Web site kurmak için bizce en mantıklı site fikirleri arasında meslek ve bölüm tanıtım siteleri de bulunmaktadır.

Tek Konuya Odaklı Web Site Kurma

Tek konuya odaklı sitelerden kastedilen sadece bir konu üzerinden içerik paylaşan siteler olmaktadır. Örneğin sadece kas yapma konusu ile ilgili bilgi veren siteler rekabetin sığ olduğu için ve gelen ziyaretçinin direkt olarak sitenizin konusu ile ilgili olduğu için siteniz kısa bir sürede yükselişe geçebilecektir. Aslında bu teknik satış ortaklığı gibi iş modellerinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Tek bir konuya yönelmenin avantajı ise arama motoru ile gelen ziyaretçilerin zaten sizin siteniz ile ilgili olduğudur. Yani siteniz ile ilgili olmayan hiç kimse sitenize gelmemektedir. Böylelikle sitenizin içerisinde durma süreleri de oldukça artış gösterebilmektedir. Reklam gösterimleri ve tıklamaları da buna bağlı olarak size oldukça fazla gelir sağlayacaktır.

Web site kurmak isteyenler için tek konuya odaklı siteler kurmak çok daha mantıklı olabilmektedir. Ziyaretçi kitlenizin siteniz ile ilgili olmasını istiyorsanız böyle bir strateji izleyebilirsiniz. Böylelikle siteniz tamamen konusu ile ilgili olan kişiler tarafından keşfedilecektir.