SEO

Web Site İçin Nasıl Bir Seo Çalışması Uygulanmalı?

Günümüzde birçok web site kendisini Google üzerinde çok daha yukarılara taşımak için SEO çalışması ve tekniklerini kullanmaktadır. Web siteleri için reklam ve SEO rekabetinin yıllardır devam ettiğini de göz önüne alacak olursak SEO geçmişten beri üzerine basa basa söylenen çok önemli bir çalışmadır. Birçok dijital ajans tarafından ya da SEO uzmanı kişiler tarafından uygulanan bu çalışmalar sayesinde Google gibi arama motorlarında çok daha yukarılarda gözükmek mümkündür. Bu noktada her web site sahibinin SEO tekniklerini öğrenmesi ve doğru bir şekilde uygulaması gerekmektedir.

Web site kurmak isteyen kişiler genellikle SEO faktörünü hiç hesaba katmadan düz bir şekilde sitelerini kurup içerik oluşturmaya başlamaktadır. Hal böyle olunca da zamanla sitenin ziyaretçi çekmediği gerçeği ile yüz yüze kalınıp site işlerinden vazgeçilmeye başlanmaktadır. Aslında SEO çalışması ve tekniklerinin ne kadar önemli olduğunu bu basit örnekte bile anlayabiliriz. Hele ki günümüzde bulunan yüz binlerce site arasından sıyrılıp zirveye tırmanmak SEO’suz neredeyse imkânsız gibi bir şeydir. Bu yüzden en azından SEO nedir gibi ufak araştırmalar yapıp ona göre hareket etmek çok daha doğru olacaktır.

Web Site İçerisinde SEO Tekniklerini Uygulama

Öncelikle sitenizi kurmadan önce SEO hakkında bazı araştırmalar yapmanız gerekmektedir. Örneğin SEO’nun temel mantığının, nasıl işlediğinin, nasıl teknikleri olduğunun farkına varıp ona göre bir yol çizmeniz oldukça yararlı olacaktır. İnternet üzerinde bu konu hakkında yüzlerce hatta binlerce eğitim mevcuttur. SEO uzmanı kişiler tarafından verilen bu eğitimler birçok kişiye fayda sağlamış ve hâlâ daha sağlamaktadır.

Arama motoru optimizasyonu olarak açacağımız SEO’yu web sitenizde ilk olarak alan adında kullanabilirsiniz. Örneğin aranması iyi olan bir anahtar kelimeyi alan adı olarak almanız 1-0 önde başlamanız anlamına gelir. Böylelikle sitenize hem içeriklerinizdeki anahtar kelimelerden hem de alan adınızdaki anahtar kelimeden ziyaretçi çekersiniz. İnternet üzerinde arama yapan kişiler tarafından bulunabilirliğiniz çok daha kolaylaşmış olur.

Peki anahtar kelimelere nereden ulaşacağız diye soruyorsanız cevabı çok basittir ki Google Adwords hizmetlerinden olan “Anahtar Kelime Planlayıcı”yı kullanmanız yeterli olacaktır. Tamamen ücretsiz bir şekilde sunulan bu araç sizin istediğiniz kelime ya da kelime gruplarında aranma hacmi verilerine ulaşmanızı sağlamaktadır. SEO çalışması yapmadan önce bu araç sayesinde istediğiniz anahtar kelimeye ulaşabilirsiniz. Bu aracı kullanmanız da çok basittir ki saniyeler içerisinde istediğiniz aranma hacimleri karşınıza çıkmaktadır.

Web Site Açıklamalarında Seo Çalışması Yapma

Web sitenizi bahsettiğimiz anahtar kelime tekniği ile kurduktan sonra sitenizin açıklama bölümünde SEO çalışması uygulamanız gerekecektir. Anahtar kelime planlayıcı aracından faydalanarak seçtiğiniz anahtar kelimeleri sitenizin açıklama bölümünde kullanabilirsiniz. Ancak şimdi bahsedeceğim teknikte kullanmazsanız seçtiğiniz anahtar kelimeler size fayda sağlamak yerine zarara uğratacaktır.

Google uzun bir süredir kendi bünyesinde bulunan web site ve diğer dijital platformlarında titiz bir şekilde spam denetimi yapmaktadır. Bu spam denetiminde ise site içerisinde gereksiz yere anahtar kelime kullanımı ya da herhangi bir işlemin çok sık tekrarlanması gibi faktörlere dikkat etmektedir. Eğer Google robotları tarafından tehdit olarak algılanan bir durum varsa Google hemen siteye ya da platforma spam damgasını vurmaktadır. Böylelikle de o site ya da platform Google listelerinde çok daha aşağılarda gözükmektedir.

İşte bu yüzden SEO çalışması yaparken bazı kurallar çerçevesinde hareket etmemiz gerekmektedir:

  • Anahtar kelimeleri (%2) 100 kelimede 2 defa olacak şekilde yazı içerisine yaymalıyız.
  • Arka arkaya anahtar kelime kullanmamalıyız.
  • Yazı içerisinde aşırıya kaçacak şekilde anahtar kelime kullanmamalıyız.
  • Yazının ilk ve son cümlesinde mutlaka anahtar kelime kullanmalıyız.

Web sitemizin açıklamalar bölümünde uygulayacağımız SEO çalışması için böyle bir yol izlememiz gerekmektedir. Bu teknik sayesinde hem Google için iyi bir site oluruz hem de daha fazla ziyaretçi çekebiliriz. Etkili bir site açıklaması her zaman yarar sağlayacaktır.

Web Site İçerisindeki İçeriklerde Seo Çalışması Yapma

İşte tam olarak SEO uzmanı kişilerden eğitimi alınan ve herkesin merak ettiği konu; web site içerisindeki SEO uygulamalarıdır. Bu konu hakkında geçmişten bugüne birçok teknik geldi geçti ve herkesin kendine göre bir SEO uygulama stili bulunmaktadır. SEO uygulama şekillerinin de ne kadar etkili olduğu tam olarak bilinmese de herkes için kendi tekniği daha yararlıdır diyebiliriz.

Sitenizde bulunan içerikler için SEO çalışması olarak vereceğimiz ilk taktik; içeriğiniz için aranma hacmi orta düzeyde olan 3 anahtar kelime seçmek olacaktır. Aranma hacmi ne yüksek ne de alçak olmayacaktır. Bunun nedeni ise yüksek aranma hacimlerinde rekabet fazladır ve bu zorlukla baş etmek çok zor olacaktır. Yüz binlerce sitenin bulunduğu bu rekabet ortamından sıyrılıp yukarılara tırmanmak oldukça fazla zaman ve emek alacağı için tam olarak orta seviyede anahtar kelimelere odaklanmak çok daha sağlıklı olacaktır. Rekabetin oldukça sığ olduğu bu seviyede sıyrılmak ve yukarılara çıkmak son derece basit kalacaktır.

3 adet güçlü anahtar kelime seçtikten sonra ise yazımızda bunları az önce bahsettiğimiz kurallar çerçevesinde kullanıyoruz. Peki ne kadar uzunlukta yazılar yazacağız diye soracak olursanız da en az 450-500 kelime olarak limit söyleyebiliriz. Aslında geçmişte bu limit çok daha aza inebiliyordu. Bunun sebebi ise geçmişte web siteleri bu kadar çoğunlukta değildi ve doğal olarak SEO çalışması yaparak Google aranmalarında yukarılara çıkmak çok zor değildi. Hatta anahtar kelimeleri art arda sıralamak bile spam olarak algılanmıyordu. Ancak günümüzde bu koşullar artık geçerliliğini kaybetmiş durumdadır.

Site içerikleri için söyleyebileceğimiz bir diğer husus ise içeriğinize kesinlikle içeriden video vs. eklemeyin. Direkt sunucu aracılığı ile yüklenen videolar oldukça fazla yer kaplayacağı için SEO konusunda olumsuz etki yaratarak sizi geri atacaktır. Bunun yerine içeriğinize video ya da görsel eklemek istiyorsanız bunu site içi ve dışı kodlarla yapın. SEO uzmanı kişilerin de üzerine basarak söylediği bu önemli husus her web site için çok kritiktir ve kesinlikle dikkate alınmalıdır. Ekstra olarak içeriğinize eklediğiniz görsellerin de başlığında ve açıklama bölümünde anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Böylelikle Çok daha etkili bir site içeriği oluşturmuş olursunuz.

Site İçi ve Site Dışı Linkleme ile Seo Çalışması

Bu teknik pek fazla bilinmese de SEO açısından oldukça yararlı bir tekniktir. Google böylelikle sizi çok daha kolay bir şekilde fark ederek kendi listelerinde çıkaracaktır. Aslında SEO çalışmalarının amacı Google’ın sizi çok daha kolay ve hızlı bir şekilde fark etmesini sağlamaktadır. Bu fark etme süreci için de Google robotlarını kışkırtmayacak şekilde teknikler uygulayarak temiz bir çalışma ortaya koymak gerekmektedir. Site içi ve site dışı linkleme de bir SEO çalışması için vazgeçilmez bir tekniktir. Genellikle pek fazla kullanılmamaktadır ancak çok etkilidir.

Tekniği uygulamak çok pratiktir. Yapmanız gereken yazınızın içerisinde bulunan herhangi bir kelime ya da kelime grubuna link vermektir. Örneğin yazınızın içinde geçen “Doğal Afet” kelime grubuna daha önce yazdığınız doğal afet ile ilgili bir yazınızın linkini verebilirsiniz. Buna benzer olarak yazınızda geçen “hazır web site” kelime grubuna da başka bir siteden link verebilirsiniz. Böylelikle yazınıza eklediğiniz 2 farklı link SEO için olumlu bir etki yaratacaktır.

Web Siteleri İçin Vazgeçilmez SEO Eklentisi

Temel bir SEO çalışması için izlenmesi gereken adımlar konusunda en son olarak bahsedeceğimiz husus ise SEO eklentisidir. Eskiden bu tarz eklentiler yoktu ve herkes mecburen kendi çabası ile bir şekilde yapmak zorundaydı. Artık SEO için bile yardımcı eklentiler çıktı ve artık SEO çalışmalarını uygulamak çok daha kolaylaştı. SEO için yapılan eklentiler arasında en iyi olan ”Yoast SEO” eklentisini sizlere şiddetle tavsiye etmekteyiz. Özellikle SEO konusunda daha yeni olan kişiler için tam bir rehber kıvamında işleyen eklenti, SEO adımlarının uygulanması konusunda yazar kişilere yardımcı olmaktadır.

Günümüzde SEO uzmanı kişiler tarafından da önerilen bir eklenti olan Yoast SEO, Google için gerekli olan SEO adımlarını doğru bir şekilde listeleyerek göstermektedir. Herhangi bir hatalı işlemde renkli bir şekilde panelde uyarı veren eklenti çok pratik bir şekilde kullanılmaktadır. Eklentiyi sitenize kurduktan sonra yapmanız gereken tek şey eklentinin sizden istediği adımları yerine getirmenizdir. Bir web site içeriği için gerekli olan bütün SEO adımlarını listeleyen eklenti Google tarafından da çok sevilmektedir ve fayda sağlamaktadır. Bahsettiğimiz bu temel SEO adımlarını hemen uygulayarak siz de siteniz için güçlü bir SEO çalışması ortaya koyun.

Seo nedir? Seo Çeşitleri nelerdir? Seo Çalışması Nasıl yapılmalı?

Seo (Search Engine optimization/ arama motoru optimizasyonu), bir web sitesi için olması gereken en önemli üç özellikten biridir diyebiliriz. Diğer iki önemli unsur ise web site hızı ve içeriktir. Seo uyumlu web sitesi kurmak, arama motorlarının daha iyi tarama yapabilmesi için gerekli kriterlere uygun hale getirilmesi ile olur. Seo sayesinde hedef anahtar kelimelerde daha iyi sıralara çıkılabilir. Seo denildiğinde; bir web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmesi, doğal olarak trafiğinin arttırılması için yapılan her türlü iyileştirme ve kriterlere uygun hale getirme çalışmalarının tümüdür diyebiliriz. Bu çalışmaları burada, yeri geldikçe ayrıntılı bir şekilde ele alıp öğreneceğiz. Seo emek ve sabır isteyen, sürekli gelişmelere açık olan bir süreçtir ve bir web sitesinin başarısı için olmazsa olmaz bir süreçtir. En kısa tanımıyla seo; web sitesi trafiğini doğal yollardan arttırabilmek için uygulanan teknikler, stratejiler ve kullanılan eklentilerdir.

Seo çeşitleri dediğimizde karşımıza genellikle site içi seo ve site dışı seo çıkmaktadır. Bu ayrımdan başka seo çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz; yerel (local) seo, genel seo, uluslararası seo ve mobil seo.

Site içi seo nedir? Seo uyumlu web sitesi kurmak

Site içi seo çalışmaları eklentiler sayesinde yapılmaktadır. Mesela wordpress sisteminde Yoast çok bilinen ve yaygın kullanılan bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde yazılarınız seo kurallarına uygun mu, okunabilirliği uygun mu görebilirsiniz. Yazılarınızdaki bir çok olması gereken kriteri otomatik olarak bu eklenti ile görebilir, gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz. Yazılarınızı Seo açısından uyumlu hale getirdiğinizde seo için yeşil renk oluşacak ve siz de anlayacaksınız ki gerekli düzeltmeleri bitirdiniz. Peki Yoast ya da başka bir eklenti olmadan site içi seo yapılamaz mı? Tabi ki yapılabilir ama bu durumda bazı teknik ve önemli konuların bilinmesi gerekir. Bu konularında en başında; başlık (title), site açıklaması (description), içerik (content) ve anahtar kelimeler (keywords) gelir. Bu başlıklara kısaca göz atmak gerekirse;

 1-) Başlık (Title) : Yazı başlığının en fazla 70 karakter olması tavsiye edilmektedir. Başlık özenle seçilmelidir, çok uzun olmamalıdır, anahtar kelimeleri de kapsaması önemlidir. Başlık yazıyı okumaya yönlendirmelidir.

2-) Site açıklaması (description) : Yazımızın bir özetidir diyebiliriz. Site açıklamamızda anahtar kelimelerin olması çok önemlidir, 150 karakteri geçmemesi önerilir 150 karakterden sonrası arama motorlarında çıkmaz.

3-) İçerik (Content) : Bir web sitesinin en önemli üç unsurundan biri de içeriktir. Web sitesi içeriği en başta özgün ve kaliteli olmalıdır. Özgün ve kaliteli olmayan bir içerik seo açısından fayda yerine zarar verir. Kopyala yapıştır içerikler kesinlikle kullanmamalı, hazır içerik satın alıyorsak bile özgün olduğundan emin olmalı, gerekirse özgünlük testine tabi tutarak kullanmalıyız. İçerik konusu çok geniş bir konudur, bu konuyu daha sonra ayrı bir makalede ele alıp ayrıntılarını inceleyeceğiz.

4-) Anahtar kelime (keywords) : Anahtar kelime seçimi çok önemli bir konudur. Bu konuda çok araştırmalar yapılması gerekir ancak kısaca özetlersek; yazınızın içinde ve yazınızın uzunluğuna göre en az bir defa mutlaka anahtar kelime kullanmalısınız. Özellikle yazının ilk paragrafında kullanılması tavsiye edilir. Anahtar kelime analizi yaparak en uygun anahtar kelimeleri belirleyebilir yazımızın uzunluğuna göre bir kaç defa kullanabiliriz. Anahtar kelime konusunu da ayrı bir makalede inceleyeceğiz.

Seo uyumlu web sitesi kurmak için site dışı seo da çok önemlidir ve mutlaka yapılmalıdır.

Site dışı seo nedir? Nasıl alınır? Seo ve backlink ilişkisi.

Seo uyumlu web site kurma konusunda en önemli konulardan biri de site dışı seodur. Site dışı seo dediğimizde de akla ilk gelen şey backlink’tir. Backlink başka bir siteden referans almak anlamına gelir. Bunu bir örnekle şöyle anlatabiliriz; iki ayrı site düşünelim, biri takı aksesuar üzerine diğeri de kol saati üzerine olsun. Takı aksesuar web sitesinde, kol saati üzerine satış yapan web sitesinden bahsediliyor ve o saat sitesinin linki veriliyorsa bu işlem backlink olarak adlandırılır. Bu işlemin seo açısından çok faydası olmakla birlikte bazı durumlarda sakıncası da olabiliyor. Backlink aldığınız web sitesi çok önemli. Sadece haber siteleri yerine bloglardan va hatta mümkünse ülke içi .edu uzantılı web sitelerinden backlink almak daha faydalı olacaktır.

Backlink alırken dikkat edilecek konular !

Backlink alırken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan birisi de zamanlamadır. Aynı gün içinde 60 adet backlink almak mı doğru yoksa bunu bir ay gibi bir süreye yaymak mı?  Bir gün içinde çok sayıda backlink almak yerine bunu doğal görünecek bir şekilde zamana yaymak çok daha doğru olur, aksi takdirde sitenizin banlanma tehlikesi bile söz konusu.

Backlink alırken sadece anahtar kelimenizi hedef olarak göstermek yetersiz olur, aynı zamanda anahtar kelimenizin de içinde geçtiği uzun kuyruklu kelimeler kullanılmalıdır. Yukarıdaki örnekten devam edersek; sadece saat kelimesine backlink almak yetersiz kalır, “bayan kol saati”,  “erkek kol saati” ,” bayan kol saati fiyatları” ya da “deri kordonlu erkek kol saati” gibi kelimelerle de backlink alınmalıdır. Backlink alırken hep aynı ana sayfanıza değil, web sitenizin değişik sayfalarına da almalısınız. Web sitenizin alt sayfalarına, hatta iletişim sayfanıza bile backlink alabilirsiniz. Backlink gönderen web site en önemli konudur. Backlink gönderen web site, sizin web sitenizden çok çok kaliteli olmamalı ama çok da kalitesiz olmamalı, yani arada uçurumlar olmamalıdır. Daha önceleri .edu uzantılı web sitelerinden gelen backlinkler çok kıymetli olarak değerlendiriliyordu ancak artık Google .edu dan gelen backlink ile web siteniz arasında bir ilgi, bağlantı olup olmadığına bakıyor, eğer ilginiz yoksa sizi cezalandırabiliyor.

Seo uyumlu web sitesi kurmak için Backlink ve Doğallık

Backlink ile ilgili önemli konulardan bir diğeri de doğallıktır. Aldığınız backlinklerin doğal olması, en azından doğal görünmesi gerekir. Tavsiye edilmiyor ama diyelim ki bir backlink paketi satın aldınız, göreceksiniz ki; paketi aldığınız günün ertesi günü web sitenize onlarca backlink gelmiş, bu hiç doğal değil ve Google da bu durumu gözden kaçırmaz. İstisnai durumlar dışında bu doğal olmayan backlink trafiği size yarardan çok zarar getirebilir.