SATIŞ ORTAKLIĞI

Satış ortaklığı kavramı en kısa ve öz şekilde şöyle anlatılabilir; bir başkasının mal veya hizmetinin, komisyon karşılığı satılmasına aracılık olunmasına “satış ortaklığı” diyebiliriz. Bu çok geniş ve ayrıntılı bir kavramdır aslında, yavaş yavaş ayrıntılarına değineceğiz.

Satış ortaklığı yapmak için gerekenler:

Bilgisayar kullanmasını bilen birçok insan satış ortaklığı yapabilir, herhangi bir web sitesi olmayanlar bile yapabilir ancak web sitesi kurmak her zaman biraz daha avantajlıdır. Web sitesi olmayanlar nasıl yapabilir? bir ürün veya hizmetin satış ortağı olduğunda “satış ortaklığı linki” denilen bağlantıyı sosyal medya hesaplarında ya da başka bir platformda paylaşarak satış ortaklığı yapabilirler. Paylaşılan linklere girerek ürün ya da hizmet alımı yapanlardan belli bir miktarda komisyon kazanırlar, bu kazanılan komisyonlar kendi banka hesaplarına yatar.

Nasıl başlamalı?

Bir web site kurmak ve bu şekilde satış ortaklığı yapmak daha avantajlıdır, çünkü web sitesini ziyaret eden herkes site içindeki satış ortaklığı linkini tıklayabilir ve ürün ya da hizmet satın alarak web site sahibine komisyon kazandırabilir. Ancak burada önemli olan konu da şu ki; satış ortağı olduğunuz ürün ile ilgili bir web site kurmak ya da sahip olmak. Bunu bir örnekle daha iyi açıklayabiliriz; bayan ayakkabıları satan bir firmaya satış ortağı olduysanız, www.bayanayakkabi.com gibi bir web sitesi kurmak isabetli olacaktır. Bu isimle açtığınız siteyi de konuyla ilgili özgün ve nitelikli içeriklerle sürekli güncel tuttuğunuzda her geçen gün ziyaretçi sayınız artacak ve bu ziyaretçilerden de satış ortaklığı linki yönlendirmeniz ile ayakkabı satın alanlar size komisyon kazandıracaktır. Bu sadece bir örnekti, bunun gibi onlarca konuda örnek verilebilir, önemli olan örnek sayısından çok buradaki mantıktır.

Mantık kısaca şu; web sitesi kurarak satış ortaklığı yapmayı düşünüyorsanız, satış ortağı olacağınız ürün ya da hizmet ile domain (alan adınız) ne kadar ilgiliyse o kadar iyidir. Bayan ayakkabı arayan biri internette arama yaparken ilk yazacağı iki kelime ” bayan ayakkabı” dır, “ayakkabı” kelimesini yazmayı pek düşünmez, o yüzden satış ortağı olduğunuz ya da olacağınız ürüne göre domain seçmek çok önemlidir.

Nasıl devam etmeli?

Web site kurmak kısmı halledildi, domain ile ilgili bir ürüne de satış ortağı oldunuz, bunlar yeterli mi? Tabi ki değil. Web siteniz artık sizin dükkanınız gibidir, o dükkan her gün ya da iki üç günde bir temizlenmeli, düzenlenmeli, yeni içerikler eklenmeli, seo çalışmalarını aksatmamalı, ziyaretçilerin hemen çıkmasını en aza indirmek için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Her ziyaretçi potansiyel müşteridir ve size komisyon kazandırabilir. Zaman geçtikçe web sitenizin bilinirliği ve ziyaretçileri artacak, dolayısıyla sizin satış ortaklığı geliriniz de artacaktır, bunun için sabırla ve istikrarlı bir şekilde çalışmak gerekir. Daha sonraki aşamalarda, yani ziyaretçi sayınız bir hayli arttığında, web sitenize reklam alarak da kazanç elde edebilirsiniz, bu konu da ayrıntılı olduğu için başka bir yazımızda değineceğiz.

Satış Ortaklığının Püf Noktaları

Satış ortaklığına başladığınızda çok önemli iki şey vardır;

1 – Reklam için gerekli altyapıyı hazırlamak.                                                                              Blog açmak, sosyal medya, ücretli reklam servisleri. Ücretli reklam servisleri daha ileriki aşamalarda düşünülebilir, ancak sosyal medyanın gücü mutlaka kullanılmalıdır.

2- Potansiyel müşteriye ulaşmak.  Doğru ürünü seçmek ve potansiyel müşteriye ulaşmak çok önemlidir. Potansiyel müşteriye ulaşmanın en iyi yolu müşteri gibi düşünmek yani empati yapmaktır. Bayan ayakkabıları ile ilgili bir domain kullanmışsanız, web sitenizde çiçek ve bahçe ürünleri tanıtmanız ve o ürünlere satış ortağı olmanız mantıklı olmaz.

Bu iki önemli maddenin yanında satış ortaklığında başarılı olmak için altın kurallar diyebileceğimiz önemli unsurları ayrı ayrı sıralamak gerekirse;

 • Önyargılardan kurtulmalısınız,
 • Düzenli ve sistemli çalışmalısınız,
 • Sabırlı olmalısınız,
 • Ne yapacağınızı bilmeli, yeni metotları ve teknikleri uygulamalısınız,
 • İnterneti ve sosyal medyayı doğru kullanmalısınız,
 • Popülaritesi yüksek ürün ve hizmetleri takip etmelisiniz,
 • Ürün talebini araştırmalısınız,
 • Kampanyanızı test etmeli, ölçmelisiniz,
 • Ürünleri tanıtmak için farklı trafik kaynaklarını kullanmalısınız.

Satış Ortaklığının Avantajları

 • Uygun maliyetlidir; fiziki bir dükkana ya da eleman almaya ihtiyaç yoktur.
 • Global bir pazardır; online pazarlama dünyanın her tarafına hızlıca ulaşır.
 • Ücret yoktur; satış ortaklığı programlarına dahil olmak genellikle ücretsizdir.
 • Depolama ve nakliye yok; paketleme, kargolama, depolama vb. yok.
 • Müşteri desteği yoktur; tüketici şikayetleri ile uğraşmazsınız.
 • Evden çalışma imkanı sunar; evinizin rahatlığında ve konforunda çalışabilirsiniz.

Satış Ortaklığı veren firmalar

Dünyada uzun yıllardır çok yaygın olan satış ortaklığı sistemi ülkemizde yeni sayılır. Türkiye’de satış ortaklığı veren firmaları sisteminde barındıran ve en bilinen siteler;

* Gelir Ortakları

* Admitad

* Reklam Action

* GCM Partner

* Clickmerkez

* Odaklıpazar

* Medikalize

* Çiçek Sepeti

* Hepsi Bahçemden

* Trendyol

* Modanisa

* Bilet.com

* Godaddy