LINK WHEEL NEDİR?

Web sitesini güçlendirmek adına bilinmesi gereken şeylerden biri de link wheel konusudur. İlk kez duyanlar “link wheel nedir” diye sormaktan kendilerini alamasalar da aslında çok önemli bir konu olduğu için web sitesi sahipleri tarafından bilinmesi gerekir. Türkçe karşılığı ile “link tekerleği” anlamına gelen “link wheel“, yazılım dünyasında daha çok “link döngüsü ağı” ya da “link döngüsü” olarak bilinir.

SEO terimlerinden biri olan link wheel, Google sıralamasında yükselme sağlayabilen en güçlü yollardan biridir. Bu yöntemin temel amacı paravan bloglar açarak, bu bloglardaki içerikler yardımı ile ana web sitesine link yani bağlantılar oluşturmaktır. İçeriklerde anahtar kelimeler kullanmak da önemlidir ki sıralamada yükselmenin temel yollarından biri de budur. Diğer bir deyişle, link wheel sarmalı yapma şeklinde web sitelerine ait SERP sonuçları artırılmaktadır.

Link Wheel Nasıl Oluşturulur?

Döngü oluşturmak için temel iki yol bulunur. Bunlardan birincisi piramit yöntemidir. Bu yöntemde genellikle 13 adet paravan web sitesi kurulur ve en alt kısma 9 site eklenir. Onun hemen üzerinde 3 adet web sitesi vardır. En tepede ise 1 adet site yer alır. Tepe noktasının üstünde de ana web sitesi yer almalıdır. Mantık ile bu 9 web sitesinden hemen üstündeki sitelere üçer üçer link çıkışları yapılır.

Üstte yer alan 3 siteden de kendi üstünde bulunan web sitelerine linkler verilmelidir. Temel amaç en üstteki web sitesini güçlendirmektir. Tabii ki bu piramitteki web sitelerinin sayısı artırılabilir. Bu tamamen sizin web siteniz için geliştirdiğiniz SEO stratejisine bağlıdır. Ancak temel amaç çevresinden uzaklaşılmamalıdır. Burada ana amaç çok fazla paravan site ile ana web sitesine link çıkışı yapmaktır.

Piramit yöntemi dışındaki ikinci yöntemde tamamen link wheel mantığına uyan bir döngü oluşturulur. Şöyle düşünülebilir; temelde 5 adet web sitesi açılır. Her bir siteden diğerine link çıkışı yapılır. Böylece yapı içerisinde alt seviyelerde bulunan siteler de güçlenmiş olacaktır. Bu şekilde güçlenen sitelerde direkt olarak ana web sitesine link verilirse, güçlü web sitelerinden link alınmış olacaktır.

Arama motorları, daha çok bu şekilde karşılıklı link değişiminden ziyade çapraz link değişimlerini tercih ederler. Siz de kendi web siteniz içi çapraz link değişimi kuralını uygulayabilirsiniz.

Döngü ( link whell ) Yaparken Dikkat

Tüm SEO çalışmalarında olduğu gibi link wheel uygularken de bazı kurallara dikkat edilmesi gereklidir. Öncelikle link wheel uygulanacak olan web sitesinin tamamen özgün içeriklere sahip olması gerekir. Bu nedenle ana web sitesinin Blog.com, WordPress ya da Blogger gibi web tabanlı sitelerde olması önem taşır. Diğer taraftan açılan paravan blog sitelerine ait içeriklerin, ana web sitesi içerikleri ile uyumlu ya da ilgili olması gerekir. Örnek vermek gerekirse, eğitim alanında bir web sitesi varsa, açılan paravan bloglarda yayınlanan içeriklerin yine eğitim ile ilgili olması gereklidir.

Bunların yanı sıra çalıntı ya da kopya içerikler yerine tüm web sitelerinde özgün içeriklerin tercih edilmesi gerekir. Her gün düzenli olarak içerik girişi yapılmalı, ana web sitesi ve paravan siteler güncel olmalıdır. Aksi halde bir gün tek bir içerik girilir, diğer gün 10 adet içerik yüklenirse arama motorları tarafından ceza yöntemi uygulanabilir.

Link piramit yöntemi yerine link wheel kullanıldığında, filtre cezası anlamına gelen sandbox’a da düşülebilir. Bu nedenle eğer bu yöntemi tercih edecekseniz uzun bir süre uygulamanız gerekir. Aksi halde 1-2 ay ya da birkaç hafta uygularsanız, arama motorlarından ceza alabilirsiniz. Bu nedenle hem uzun süreli olmasına, hem de WordPress gibi büyük blog tabanlı sitelerin kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir