HAZIR WEB SİTE

Hazır Web Site Nedir?

Hazır web site günümüzde en çok tercih edilen site kurma yöntemlerinden biridir. Kullanıcıların site kurma işlemleriyle uğraşmamaları ve vakitten tasarruf etmeleri için oluşturulan bu hizmet son zamanlarda çok daha fazla tercih edilmektedir. Peki bu hazır web siteleri neleri barındırıyor diye soracak olursanız; hosting, domain, tema gibi bir web site için gerekli olan her türlü hizmeti barındırmaktadır. Bu konuda hizmet veren büyük firmalar bulunmaktadır. Ücretsiz veya paralı bir şekilde verilen bu hizmetler firmadan firmaya değişiklik göstermektedir.

Ücretli Hazır Web Site Kurmak

İlk olarak ücretli hazır web site kurulumdan bahsedecek olursak GoDaddy gibi birçok büyük firma; hosting, domain, web site teması gibi hizmetleri birleştirerek özel bir hizmet sunmaktadır. Örneğin GoDaddy firması bu alanda uzun bir süredir hizmet vermektedir. Özel hazır site kurulum sihirbazı ile birlikte web site kurulumu için ekstra bir uğraş göstermeden hızlı bir şekilde sitenize sahip olabilmektesiniz. Son derece hızlı bir şekilde gerçekleşen bu işlem sonrasında siteniz kurulmuş ve kullanıma hazır bir şekilde size verilmektedir.

Hazır web sitesi konusu aslında uzun bir süredir gündemde olan bir konuydu. Özellikle web siteler için gerekli olan tema sıkıntısı bu hizmeti doğurmuştur. Çünkü web site temaları genel anlamda oldukça pahalı olmaktadır. Özellikle beğenilen ve kullanışlı olan temalar üreticileri tarafından çok pahalı fiyatlara satılmaktadır. Birçok firma da bu faktörü fark etmiş olacak ki hazır web site olarak oluşturdukları hizmet paketleri ile birlikte ciddi bir satış rakamına ulaşmaktadırlar. Özellikle hazır sitelerdeki güzel temalar bu hizmetin satılmasına daha çok etki etmektedir. Bir web sitenin kıyafetini oluşturan bu temalar ne kadar iyi olursa o kadar ziyaretçi çekebilmektedir. Bu yüzden paralı temaları tercih etmek çok daha mantıklı olacağından hazır web site paketlerine yönelmek çok daha kârlı bir düşünce olabilmektedir.

Ücretsiz Hazır Web Site Kurmak

Genel olarak çok daha fazla tercih edilen ücretsiz hazır web siteleri birçok kişinin masrafsız bir şekilde site açmasını sağlamaktadır. Bu konuda geçmişten bugüne hizmet veren ve alanına en iyi olan firmalar bulunmaktadır. Hosting, domain ve tema olarak bir bütün şekilde sunulan hazır siteler herhangi bir site fikrini denemek için de çok faydalı olmaktadır. Böylelikle fikir denemeleri için ekstra bir site masrafına girişmeden hızlı ve kolay bir şekilde site kurarak istediğinizi yapabilmektesiniz.

WordPress

İlk olarak bahsedeceğimiz ücretsiz hazır site kurmanızı sağlayan firma WordPress’tir. WordPress daha çok satın alınan hostingin kurulması için bilinse de ücretsiz web site kurmak için de birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. WordPress’in kullanışlılığı herkes tarafından bilinmektedir ve günümüzde kurulan birçok site bu site tabanına kurulmuştur. Bu noktada hazır web site kurmak isteyen kişiler için vazgeçilmez bir firma olan WordPress belirli kısıtlamalar doğrultusunda ücretsiz bir şekilde site kurmanızı sağlamaktadır.

WordPress kendine özel bir site uzantısı ile birlikte domain almanızı da sağlamaktadır. Hosting ve domaini kapsayan bu hizmetleri ile birlikte oldukça kolay ve hızlı bir şekilde kendi sitenizi kurabilmektesiniz. WordPress’in diğer firmalardan farkı ise sitenizi kurduktan sonra istediğiniz gibi düzenleyebilmenizdir. Diğer hazır site sağlayıcılarındaki kısıtlamalar WordPress’te yoktur. Örneğin siteniz için gerekli olan site temasını istediğiniz gibi dışarıdan yükleyebilmektesiniz. WordPress tabanlı site temalarının bolluğundan da söz edecek olursak tema anlamında en iyi hizmeti veren firma kuşkusuz WordPress’tir.

Hazır web site olarak tercih edebileceğiniz bir firma olan WordPress bu alanda uzun bir süredir hizmet vermektedir. WordPress ücretsiz bir şekilde verdiği domain haricinde sizin sonradan domain eklemenize de olanak vermektedir. Böylelikle domain için gerekli olan bütçeyi ayarladıktan sonra istediğiniz gibi domain değişikliği yapabilmektesiniz. Bu noktada hazır web site için tercih edebileceğiniz bir firma olarak WordPress’i gönül rahatlığı ile önerebilmekteyiz.

Blogger

Hazır web site denildiğinde akla ilk gelen hizmetlerden biri de Google Blogger servisidir. Google tarafından uzun bir süredir kullanıcılar sunulan bu hizmet birçok kişinin site sahibi olmasına ve bununla birlikte para kazanmasına vesile olmuştur. Kendi bünyesinde olan siteler için sınırsız hosting alanı ve sınırsız site kurma hizmetleri ile birlikte uzun bir süredir en çok tercih edilen sitelerden biri olarak kullanıcılar tarafından önerilmektedir. Özellikle Google tarafından tamamen ücretsiz bir şekilde sunulması site kurmak isteyen kişiler için cazip gelmektedir. Hazır web site alanında birçok firmadan çok daha iyi hizmet verdiğini gönül rahatlığı ile belirtebiliriz. Hızlı bir şekilde Google üyeliği açarak Blogger hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Google Blogger hazır site anlamında sunduğu hizmet doğrultusunda “blogger.com” uzantılı domainler vermektedir. İstediğiniz her domaini bu şekilde sorgulayarak alabilmektesiniz. Bunun yanında eğer sonradan ücretli bir domain satın alırsanız bu domaininizi de kolay bir şekilde Blogger tabanına aktarabilmektesiniz. Blogger tarafından izin verilen bu durum birçok kişinin masraftan bir hayli kurtulmasına olanak vermiştir. Böylelikle de bedava hosting hizmeti alınabilmektedir. Domain alasıya kadar belirli bir süre Blogger tarafından verilen domain ile idare ettikten sonra kendi domaininizi alıp sitenize ekleyebilmektesiniz.

Blogger bünyesinde bulundurduğu hazır web siteleri için özel temalar da sunmaktadır. Site kurulum aşamasında kullanıcının tercihine bıraktığı temalar içerisinde oldukça kullanışlı temalar bulunmaktadır. Yakın bir zamanda güncellenemem bu temalar istenildiği gibi düzenlenip kullanılabilmektedir. Bunun haricinde dışarıdan tema yükleme işlemi de gerçekleştirilebilmektedir. Birçok kişi tarafından Blogger sitesinin tercih edilmesindeki en büyük avantaj belki de budur. Diğer hazır site sağlayan firmalara bakacak olursak kendilerinin sağladığı temaları ve hizmetleri kullanmaya mecbur bırakılıyorsunuz ancak Blogger tema ve domain gibi faktörleri tamamen size bırakmaktadır. Hazır web site olarak temanızı istediğiniz gibi değiştirebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Blogger sağladığı hazır site hizmeti haricinde bu sitelerden para kazanılmasına da olanak vermektedir. Aslında bakacak olursanız birçok kişi için tercih edilme nedeni tam olarak budur. Blogger tarafından kurduğunuz hazır web site sayesinde zaman içerisinde para kazanma faaliyetleri de gösterebilmektesiniz.

Wix

Son zamanlarda daha çok reklamlar aracılığı ile gördüğümüz Wix hazır web site denildiğinde akla gelen firmalar arasındadır. İnternet üzerinde bulunan ücretsiz site hizmetleri olarak ciddi bir çalışma yürütmektedirler. Verdikleri hizmet doğrultusunda birçok kişinin ücretsiz bir şekilde site kurmasını sağlamışlardır. Hosting, domain ve tema gibi önemli site faktörlerini ücretsiz bir şekilde sunarak masrafsız site kurmaya olanak vermektedirler.

Wix bünyesinde kurulan hazır sitelere bakacak olursak oldukça modern görünümlü olduklarını söyleyebiliriz. Klasik basit şablonların dışında oldukça modern görünümlü şablonlar üreterek kullanıcılarının istekleri doğrultusunda hizmet vermektedirler. Hazır web site için gerekli olan yüzlerce ücretsiz şablonu Wix bünyesinde bulabilmektesiniz. Bu şablonları da sürükle bırak yöntemi ile kolay ve hızlı bir şekilde düzenleyebilmektesiniz. Böylelikle son derece pratik bir düzenleme işlemi gerçekleştirip zamandan tasarruf edebilmektesiniz.

Wix ile birlikte hazır web site açmak için üyelik oluşturmanız yeterlidir. Oluşturduğunuz üyelik ile birlikte hızlı bir şekilde kendi ücretsiz sitenizi kurabilirsiniz. Kurduğunuz siteler de her platforma özel bir şekilde uyumlu olmaktadır. Wix bünyesinde bulunan şablon ve temalar da bu faktöre uygun olarak tasarlanmaktadır. Böylelikle kusursuz görünümü her platformda koruyabilmektesiniz.

Wix firmasını diğer firmalar ile karşılaştıracak olursak modern site görünümleri ile ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Sitelerinde bulundurdukları şablon ve temalar oldukça başarılı hazırlanmıştır. Ücretsiz hizmet vermelerine karşın site temalarındaki bolluk ve oldukça başarılı şablonlar sunmaktadırlar.

Sonuç;

Tavsiye ettiğimiz bu 3 firma haricinde tabii ki İnternette daha birçok firma bulunmaktadır. Ancak en iyi hizmeti verenlerin genel olarak bu firmalar olduğunu söyleyebiliriz. Kullanılabilirlik ve işlevsellik olarak bu firmalar en iyileridir. Hazır web site kurmak isteyen kişiler kendi ihtiyaçları doğrultusunda istedikleri tercihi yapıp sitelerini kurabilmektedirler. Bu hizmetlerin ücretsiz bir şekilde olması da herhangi bir site fikrinin denenmesine olanak sağlamaktadır. Böylelikle masraf çıkarmadan denemeler yapılabilmektedir. Sizler de kendi hazır sitenizi kolay ve hızlı bir şekilde kurabilirsiniz. İnternet üzerinden firma tercihi yaptıktan sonra kendi site fikrinizi hızlı bir şekilde hayata geçirebilirsiniz.

Web Site Kurmak

Bu bu makalemizde web sitesi kurma, hazır web site kurma konularının sizlere getirilerini bir kenara bırakarak, bir internet sitesinin kurulumu için gerekli olanlardan kısaca bahsetmekte fayda görüyoruz.

1-) Domain ( Alan adı )

Nasıl ki her birimizin birer ismi var, mutlaka internet sitenizin de fiyakalı bir ismi olması gerek. Bu alan adı çoğu zaman isminiz soy isminizden ya da firmanızın adından oluşmakta ( adimsoyadim.com / metalemlak.net / losev.org vb. ) fakat önceki makalemizde bahsettiğimiz gibi internet sitesi sayısı her geçen gün artıyor bu sebeple istediğiniz alan adı çoktan alınmış olabilir. Bu sebeple de yanına çeşitli harf veya sayılar gelebilir. Önemli olan; içinize sinen bir isme sahip olması.

2-) Web hosting ( Barındırma )

Web hosting ( Türkçe anlamıyla barındırma ) bir web sitesinin üzerinde bulunan video, görsel, metin vb. materyallerin bulunduğu ve bütün kullanıcıların erişimine açık uzak sunuculara verilen genel isimdir. Çoğu kullanıcı web hosting tabirine uzak olsa da, sektörel bilgisi olan pek çok kişi hosting hizmetini “ internet sitesinin temeli “ olarak nitelendirmektedir.

3-) Script, Alt yapı

Pek çoğumuzun uçuk kaçık site fikirleri muhakkak olmuştur. Önemli olan bunların ne derece sağlıklı şekilde koda dökülebildiği ve ne derece stabil sonuçlar elde edebileceğidir. Eğer ki giriş seviye de olsa internet kullanımına hakimseniz, hazır pek çok platform sizlere bu hususta örnek olabilir. WordPress, vBulletin, MyBB, Blogcum, Myblog gibi platformlar üzerinden çoğu zaman hazır tasarımlar üzerinden giderek çoğu hizmeti satın alabilirsiniz.

SEO ( Arama motoru optimizasyonu )

SEO terimi, özelliklede son birkaç yıldır ülkemizde ciddi derecede konuşuluyor ve pek çok insan tarafından tartışma konusu haline getiriliyor. Peki ama nedir bu SEO? SEO en geniş tanımı ile internet sitenizin Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında sizin belirlediğiniz kelimelerde direk olarak ilk sıralarda çıkmasını amaçlamaktadır. Bu sebeple de her arama motoru güncellemesi sonrasında çeşitli teknikler ve taktikler geliştiren ajanslar, bu hususta sizlere yardımcı olmak isterler.

SEO uyumlu web sitesi sahibi olmanız durumunda, belirlediğiniz kelimelerde ajanslara para vermekten kurtularak çok daha hızlı şekilde ilk sayfalara hatta ilk sıralara çıkmanız mümkün olabilmekte. İlk sırada çıkan internet siteleri, daha çok ziyaretçi alacağından kazancınız da o denli artacaktır. Bu sebeple “ İyi SEO = İlk sıra, İlk sıra = İyi kazanç “ şeklinde özetleyebiliriz.

Mobil uyumlu web site kurmak

Günümüz teknoloji çağında artık bilgisayardan çok telefon kullanıcısı bulunmakta. Bu sebeple de hitap ettiğiniz kitlenin mobil telefonu üzerinden internet sitenize girmesi daha yüksek olasılık. Peki internette gezerken girdiğiniz internet sitesindeki bir makaleyi okumak için ekranı kaydıra kaydıra ilerlemek zorunda kaldınız mı? Kullanıcılarınıza bu tarz bir sorunu yaşatmamak için mutlaka internet sitenizin mobil uyumlu olması gerekmektedir.

Peki ya tüm bunlarla tek tek uğraşmak istemezseniz?

Hiç endişe etmeyin ! Eğer tüm bunlara ayıracak zamanınız ya da yeterince bilginiz yok ise, tüm bunları sizler için anahtar teslim şekilde hazırlayan firmalar var. ! Bunun için tek yapmanız gereken; buradan ziyaret etmek ve hazır web sitelerinden size uygun olanın siparişini vermek. Hazır web site kurma konusu size zaman tasarrufu da sağlar.

Hazır Web Site Kurma işlemleri Nasıl Yapılmalı?

Günümüzde artık internet oldukça önemli bir hale geldi. Hayatımızdaki işlemlerin pek çoğunu artık internet üzerinden gerçekleştiriyoruz. Özellikle bilgi kaynağımız olan web siteleri artık günlük hayattaki tüm işlerimizi halledebileceğimiz bir platforma dönüştü. Bilindiği üzere sıfırdan web sitesi kurmak oldukça zorlu bir süreçtir. Uzun bir süre boyunca kodlama öğrenmeniz gereklidir ve bunun için oldukça uzun bir zamana ihtiyacınız olmalıdır. Günümüzdeki her insana tabi ki de kodlama öğrenmelerini tavsiye ediyoruz. Ancak her insanın bu kadar zamanı olmayabiliyor. Bu sebepten dolayı sizlere bu yazımızda hazır web sitesi nasıl kurulur ondan bahsedeceğiz.

Öncelikli olarak günümüzde Blogger, Wix gibi pek çok hazır web site kurma platformu olduğunu belirtelim. Ancak bizlere göre en popüler olan ve kullanımı diğerlerine göre daha avantajlı olduğunu düşündüğümüz WordPress üzerinden sitenin nasıl kurulacağını sizlere aktaracağız.

Web Sitesi Kurmak için aşamalar;

 • Öncelikli olarak bir alan adı belirleyin. Belirleyeceğiniz bu alan adının alınır olup olmadığının kontrol edin. Eğer alan adınız alınmamışsa guzel.net.tr, hostinger.com , wnokta.com gibi sitelerden uygun fiyatlara domain alabilirsiniz.
 • Diğer önemli olan konu ise hosting. Dilerseniz yukarıda bahsettiğimiz guzel.net.tr ve İsim hostinger.com’dan domain ile birlikte hosting satın alabilirsiniz.
 • Ardından WordPress’e giriş işlemini gerçekleştirin. Burada gerekli üyelik kısmını hallettikten sonra domain ve hosting optimizasyonunu gerçekleştirin. Bu konuda bilginiz yoksa forumlarda bilgili kişilerden yardım alabilir ya da internet üzerinde araştırma yapabilirsiniz.
 • Sonrasında WordPress üzerinde beğenmiş olduğunuz temayı seçin. Temanız ücretli ya da ücretsiz olabilir. Eğer ücretli bir tema beğendiyseniz bunun için satın alma işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
 • Eğer ki WordPress üzerinde temaların hiçbirini beğenmediyseniz internet üzerinden ücretsiz olarak sitenize entegre edebileceğiniz temaları indirebilirsiniz.
 • Bu işlemleri hallettikten sonra artık içerik üretmeye ve fikirlerinizi web sitenizde paylaşmaya başlayabilirsiniz.
 • İnternet siteniz üzerinden para kazanmak ve daha çok kişiye ulaşmak için de SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu’nu bilmeniz çok daha yararlı olacaktır. Bunu yapmanız durumunda Google, Yandex ya da Bing gibi web sitelerinde görünür hale gelmeniz çok daha kolay bir hal alacaktır. Özellikle sitenizin içeriklerinin anahtar kelimelerde ilk sayfada çıkması, sitenize büyük katkılarda bulunacaktır.

Hazır Web Sitesi Nedir? Hazır Web Sitesi Kurucuları

Hazır web site kurma düşüncesi olan girişimciler tercihen ücret ve kalite bakımından kusursuzluk aramaktadır. Ay veya yıl bazlı olarak binlerce lira harcayarak site kuranlar veya kodlatanlar vardır. Bunlara nazaran bütçesi az girişimci adayları için hazır sistemli web tasarımları bulabilirsiniz. Yapacağınız sitenizi ücretsiz başlayarak, ücretli versiyonuna geçmek için sizden isteyip istemediğinizi öğrenirler ona göre planlarlar. Bilgi dahili dışında ücret talep etme durumu söz konusu değildir.

En iyi hazır web sitesi kurucuları hangileridir?

Ücretsiz web sitesi kurmak için başta hangi site kurucu firması ile çalışacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Başlangıçta ücretsiz fakat sonradan işinize yarayan bazı özellikleri kullanmanız için ücret talep edebilirler. Bundan ötürü hangi site kurucu altyapıların ileride ne ücretler talep edebileceğini ve bütçenize en uygununu seçmeniz gerekeceğini unutmayın.

 Weebly ile hazır web site kurma

Weebly, sitenizi başlangıç paketiyle başlatır. Önceden yapılan web site şablonları ile büyük seçenek alanı sunmaktadır. Videolu arka plan oluşturma özelliği sunarak medya alanında gelişmiş tercihleri sunmaktadır. Tasarım ve altyapı desteği kusursuz denebilecek seviyede olduğundan en çok kullanılan hazır site kurucu adreslerinden birisidir. Sürükle bırak tekniği ile kurduğunuz tasarımda bulunan düzenlemek istediğiniz yerleri kolayca revize edebileceksiniz. Sitenize yükleyeceğiniz görsellerde unuttuğunuz bir düzenleme veya ön görülemeyen boyut hatası oluştu. Bunu bilgisayarınızda program aracılığı ile çözmek yerine weebly’in size sunduğu görüntü editörü ile çözebilirsiniz. Ayrıyeten animasyon efektleri uygulayarak görselinize farklı hava katabilirsiniz.

Ücretli olarak destek verdiği özelliklerinden birisi fakat tamamen para harcamanıza değecek App Center uygulamasını kullanarak web mağazasını kullanabilirsiniz. Ücretsiz kısıtlamalarda ise sizi karşılayacak kötü yönü ise alan adıdır. Subdomain olarak tabir edilen sitenin alt sitesi olarak adlandıracağımız özelliktir. Bu özelliğin kötü yönü ise siteadi.weebly.com olarak gösterir. Sadece siteadi.com olarak kullanmak istiyorum diyenler için ücretli paketine yönlendirmektedir. Bu ücret ise başta ücretli olarak farklı yerlerden kurduracağınız siteyle neredeyse bire bir istenen fiyattır.

Weebly barındırma özellikleri

 • Sınırsız depolama alanı
 • Web sitenizin istatistiği ve analizi
 • Dosyaları şifreleme yöntemi ile koruma
 • HD kalitede video özelliği
 • Kayıt/Giriş özelliği
 • Ücretsiz alan

Ücretsiz web sitesi kurma araçlarında neden sınırlama var?

Ücretsiz olarak yapıyorsunuz fakat yapılan hizmetin karşılığını bir noktadan sonra istemeleri hakkıdır. Çünkü onlarda bu işi yürütebilmek adına bir ekip ve ofis ortamındalar. Yapılan geliştirmeler sonucu emek ve zaman isteyen işleri size kolayca ulaşıyor fakat arka planda uzun uğraşlar gerektirmektedir. Bundan ötürü ücretsiz web site kurucularında sınırlama vardır. Bir noktadan sonra ücret mukabilinde sizden emeklerinin karşılığını kısmen alarak kar elde etmek istiyorlar. Tabi bazı site kurucuları bu olayı bazen çok abartabiliyorlar. Web tasarım işleriyle uğraşan firma ve frelance çalışanlar isteklerinizi daha uygun fiyatlara size sunabiliyor. O konuda da seçiminizi yaparken işinde iyi olduğunu kanıtlamış kişileri ya da firmaları seçmelisiniz.

Hazır web site kurma konusunda avantajlar ve dezavantajlar

Hazır site kurucuları tamamen sizin üretkenliğinize ve hayal gücünüze bağlı olarak isteklerinizi yerinize getirmek için size aracıdır. Fakat bunlarında bir avantaj ve dezavantajları vardır. Peki bunlar nelerdir?

      Hazır web site kurma konusundaki  avantajlar

 • Ücretsiz site oluşturma
 • Oldukça fazla şablon desteği
 • Bazıları e-ticaret desteği sunar
 • Ücretsiz hosting desteği
 • Sürükle bırak yöntemi ile hızlı düzenlemeler
 • Sitedeki güvenlik açığını yakalamanızda yardımcı olurlar
 • Bilgi sahibi olmasanız bile adımları izleyerek kendi sitenizi oluşturma olanağı sağlarlar.

      Hazır web site kurma konusundaki dezavantajlar

hazır web site kurucularının bazı kısıtlamaları vardır, bunlar;

 • Bir süre sonra çoğu ihtiyacınız olan özelliği ücretli olarak sağlayacaklar.
 • Bazıları e-ticaret desteği vermez.
 • Sürükle bırak yerine kategorilerinden ekleme/çıkarma yapma
 • Tam erişim ve istediğiniz kod satırını değiştirme işlemini yaptırmaz.
 • Yavaş çalışma ve siteye bağlanmama hatalarını sıklıkla verir
 • SEO uygunluğu oldukça düşüktür.
 • Sitede güvenlik açığı yakalamanıza destek vermezler. Bazılarında olacak durumdur.
 • Alan adınızı size özel yapmazlar. Siteadi.websitekurucu.com olarak yapılandırırlar. Siteadi.com yapmanız için ücret isterler buda piyasada ücretli yaptıracağınız siteden daha zararlı olabilir.
 • Bilgi sahibi olmayanlar için çözüm üretmezler ve panelleri zayıftır.
 • Her zaman destek vermezler. Öncelikleri ücretli çalıştıkları müşterilerdir.