DOMAİN FİYATLARI

Web site kurmak için en baştaki gereklilik olan domainlerin (alan adı) fiyatları küçük farklılıklar gösterse de genellikle domain fiyatları birbirine yakın rakamlardır. Domain en başta bir defa alınır ve yıllık olarak ücreti yenilenir. Yıllık yenileme ücreti de 50 – 60 lira civarındadır. Aslında burada önemli olan domainin fiyatından çok nereden alındığıdır. Belki de yıllarca kullanacağınız web siteniz için alacağınız domain, güvenli bir yerden satın alınmalıdır.  Güvenli bir firmadan kastettiğimiz; bilinen, referansları fazla olan, mümkünse Türkiye merkezli bir firma. Bu konuda internette küçük bir araştırma yeterli olacaktır.

Güvenli olmaya bir firmadan domain aldığımızda, uzun uğraşlar sonunda yapmış olduğumuz web sitemizin yok olup gitme ihtimali bile vardır. Tasarımıyla, içerikleriyle, güncel bilgileriyle vs. emek ve zaman harcadığımız web sitemizin bir anda buhar olup gitmesini istemeyiz, bu yüzden domain fiyatları biraz yüksek de olsa güvenli bir yerden alınmalıdır.

Domain Fiyatları, Domain Nasıl Alınır?

Domain seçimi aşamasını bitirdiysek ve alan adımız artık belliyse onun boşta olup olmadığını sorgulamalıyız, bunun için nette birçok domain sorgulama sitesi mevcut.        Bu aşamada bir uyarı yapmakta fayda var; satın almayı düşündüğünüz domaini sorguladıktan sonra o domaini almakta çok fazla gecikmeyin, çünkü domain sorgulama web siteleri genellikle takip edilmekte ve almaya karar verdiğiniz domain birkaç gün içinde satın alınmış olabilmekte, daha sonra bu domain satılığa çıkarılıp sizin talip olmanız beklenmektedir. Bu durum her zaman olmasa da domaini almak için çok beklememek gerekir. Özellikle güzel bir domain bulduğunuzda ve onu kullanmakta kesin kararlı olduğunuzda sorgulama işleminden sonra hızlı biraz davranmak gerek.

Bu uzun uyarıdan sonra domain alma işlemi nasıl yapılıyor anlatmaya devam edelim. Domain sorgulama sonucunda boşta olduğunu gördüyseniz, fiyatı, yıllık yenileme ücreti uygunsa ve güvendiğiniz bir firmadan da sorgulama yaptıysanız “satın al” butonuna basıp domaini hemen alabilirsiniz ve ödemeyi yaptıktan birkaç dakika sonra satın aldığınız firmadan size bilgi maili gelir ve o domain artık sizindir, başkası en az bir yıl satın alamaz, kullanamaz. En az bir yıl dedik, çünkü bir yıl sonunda yenileme işlemi yapmazsanız 60 gün içinde domaininiz başkaları tarafından satın alınabilir. Bu riski önlemenin en iyi yolu ya uzun süreli 3 yıllık, 5 yıllık domain ücreti ödemek, ya da otomatik yenileme özelliğini açmaktır.