DOMAİN

Bir web site kurmak istediğimizde en önemli ilk adımlardan biri de domain seçimidir. Domain (alan adı) seçimi yaparken dikkat etmemiz gereken birçok konu vardır. Öncelikle yapılması gereken şey acele etmemek, çok iyi düşünmek, araştırmaktır. Domain, bir web sitenin geleceği için çok önemlidir. Doğru seçilen domain sayesinde web siteniz çok daha fazla trafik alabilir ve çok daha uzun ömürlü olabilir. Daha sonra değiştirmek bir hayli zor olduğundan en baştan en uygun domaini almak çok önemlidir.

 Domain Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Web site kurma düşüncesi oluşmaya başladığında, aslında domain de yavaş yavaş oluşmaya başlıyor demektir. Hangi konuda ya da kategoride web site kurmak istiyorsanız, ya da ne amaçla web site açmak istiyorsanız ona göre domain seçmelisiniz, o konuda araştırmalar yapmalısınız. Olabilecek domainleri liste olarak yazmalı, alınabilir olup olmadıklarını kontrol etmelisiniz. Domain seçerken önce şekil açısından dikkat edilecek durumları ele alalım, daha sonra amaç ile domain bağlantısını inceleriz.

Domain Alırken Şekil Açısından Dikkat Edilecek Durumlar

En başta dikkat edilmesi gereken şey; domainin çok uzun olmaması ve Türkçe karakter barındırmaması ve mümkünse .com uzantısı ile bitmesidir. Dünyada ve Türkiye’de ticari ya da kişisel web siteleri için en geçerli ve bilinen uzantı .com uzantısıdır. Birine web sitenizin ismini söylediğinizde, uzantısını unutmuş olsa bile ilk deneyeceği şey .com uzantısı olacaktır. Ancak, .com uzantısını alamıyorsanız ikinci tercihiniz .net olmalıdır. Sosyal sorumlulukla ilgili bir web site açmak istiyorsanız .org uzantısını almalısınız. Ticari olmayan web sitelerinde .org uzantısı tavsiye edilmektedir. 12 karakterden daha kısa olan, mümkünse en kısa domainler daha akılda kalıcı ve Google tarafından sevilen domaindir.

Domainin anlaşılabilir olması;

Bir domain söylendiği anda hemen anlaşılıyor ve yazılabiliyorsa, herhangi bir açıklama gerektirmiyorsa, kulağa geldiği gibi yazılabiliyorsa, tire, altçizgi, sonu çift i ile vb. açıklamalarına ihtiyaç duymuyorsa kelime olarak uygundur diyebiliriz. Kısacası alacağımız domain kolay anlaşılabilir ve yazılabilir olmalıdır.

Benzer isim ve diğer uzantıları da almak;

Ticari bir işletme için domain seçimi yapıyorsanız hem .com.tr hem de .com uzantılarını da satın almak en doğrusudur, çünkü .com üzerine site kurduktan sonra .com.tr yi başka biri satın alırsa bu hiç iyi olmaz. Hatta mümkünse .net uzantısı bile alınmalıdır. Kişisel web site kurmak istiyorsanız ya da kişisel blog açacaksanız .com uzantısı yoksa .net ile de site kurabilirsiniz. Benzer okunuş ve yazılışı olan bir domain seçmemek uygun olacaktır.

Arama odaklı domain almak önemli mi?

Domain alırken dikkat edilmesi gereken konuları araştırırken mutlaka görmüşsünüzdür, jenerik kelimeler içeren domain özellikle tavsiye edilir. Nedir bu jenerik domain? Bunu bir örnekle açıklamak çok daha iyi olacaktır;  bayan.com jenerik bir domain olduğu halde  bayangiyim.com tam olarak jenerik bir domain değildir. Bir alan adının tam olarak jenerik olup olmadığını görmek için sözlüğe bakmanız ve  alan adının sözlükte tam karşılığını görmeniz yeterli olacaktır. Yalın halde, yapım eki almamış kelimeler genellikle jeneriktir. Jenerik isimler daha geneldir, ancak rekabet de bir o kadar fazladır. Bir domainin jenerik olabilmesi için uzantıdan önceki kısmın tek bir kelimeden oluşması ve anlamlı olması gerekir. Jenerik domainler değerli olduğu için genellikle zor bulunur.

Şimdi gelelim sorumuza; bir web site kurmak için domain seçimi arama odaklı (seo) mı olmalıdır? bu özellik çok mu önemlidir? Bazı görüşlere göre bu önemli bir özelliktir ama son yıllarda bu durum biraz değişmiştir. Doğru seo çalışması yapılmazsa domaininiz ne kadar jenerik olursa olsun aramalarda ilk sıralarda çıkma şansınız az olur. Doğru seo çalışması ile domaininiz ne olursa olsun aramalarda ilk sıralarda çıkabilirsiniz. Bu konuda genellikle verilen meşhur örnek domain şudur; enuygun.com  Birçok uçak bileti satan firma binlerce dolara jenerik domainler satın aldılar ancak “uçak bileti al” arama terimlerinde, doğru seo uygulayan enuygun.com ilk sırada çıkmakta. İlk baktığınızda uçak bileti satışı ile hiç ilgisi olmayan bir domain gibi ama seo sayesinde bu konuda ilk sırada. Yani; arama teriminin domain içinde yer alması görsel bir avantaj sağlayabilir ancak arama sonuçlarında alan adınızı yukarılara taşıyan en önemli şey değildir. Buna rağmen tavsiyemiz; kalem satacaksanız kurusogan.com gibi bir domain almamanız yönündedir.